Zarządzanie najmem – Co warto wiedzieć?

21 maja 2021

Zarządzanie najmem to stosunkowo nowa profesja na rynku wynajmu nieruchomości. Co prawda zarządcy od wielu lat pałają się wynajmem wszelkiego rodzaju powierzchniami, ale ze względu na słabo rozwinięty rynek tego rodzaju transakcji, sprowadzało się to do najmu powierzchni biurowych lub handlowych. Od kilku lat obserwuje się wzrost znaczenia lokali mieszkaniowych, które często wynajmowane są w formie najmu krótkookresowego. Jak w praktyce wygląda zarządzanie najmem?

Z usług zarządcy najmu korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które inwestują w powierzchnie mieszkalne. Perspektywa rozwoju tego rynku w Polsce daje nam nadzieje na ciągły wzrost zapotrzebowania na standardowy najem oraz najem krótkoterminowy.

Zarządzanie najmem – Od czego zacząć?

Podstawy zarządzania najmem to nic innego jak poszukiwanie najemców do lokali, sporządzanie odpowiednich umów, negocjacje z klientami i pilnowanie terminowego rozliczenia wszelkich opłat. Zarządca najmu ma za zadanie wyręczyć właściciela mieszkania z wszelkich obowiązków związanych z potencjalnym najmem przez osobę prywatną lub firmę. W praktyce, osoby zajmujące się zarządzaniem najmem interesują się prawem mieszkalnym w Polsce oraz rachunkowością. Zarządca najmu powinien orientować się w:

  • Trendach na rynku nieruchomości w Polsce;
  • Prawach i obowiązkach najemcy oraz właściciela;
  • Sztukach negocjacji;
  • Aktualnych cenach mieszkań przeznaczonych na wynajem.

Zarządzanie nieruchomościami polega zatem na podejmowaniu decyzji, które zapewniają bezpieczne oraz opłacalne warunki wynajmu powierzchni mieszkaniowej właściciela.

Jak wygląda umowa o zarządzanie najmem?

Aby rozpocząć współpracę z zarządcą, potrzebny jest specjalny rodzaj umowy, która czyni zarządcę odpowiedzialnym za szkody wyrządzone w związku z zarządzaniem. Zarządca ma obowiązek informować obie strony umowy najmy o zmianach w ubezpieczeniu w formie odpowiedzialności cywilnej. Właściciel mieszkania ma również prawo wypowiedzieć umowę zarządzania najmem, jeśli zarządca nie dopełnia swoich obowiązków w zakresie ubezpieczenia szkód. Umowę można wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym, jeśli zarządca w ciągu 7 dni od wezwania nie przedłoży kopii dokumentu ubezpieczenia.

Zarządzanie najmem – Jakie są obowiązki zarządcy?

Osoby odpowiedzialne za zarządzenia powierzchnią mieszkaniową powinny wykazywać się doskonałą organizacją czasu oraz wielozadaniowością. Od zarządcy najmem wymaga się trafnych wyborów w kwestii negocjacji ceny oraz wyboru odpowiedniego najemcy. Zarządca najmem przygotowuje również wszelkie potrzebne umowy, rozlicza najemców z opłat za media oraz pilnuje terminów wszelkich płatności.

Zarządzanie najmem to również zapewnienie lokatorom godnych warunków mieszkania oraz pilnowanie, aby mieszkanie było eksploatowane w prawidłowy sposób. Od zarządcy wymaga się aktualnej wiedzy na temat rynku nieruchomości w Polsce oraz rozeznanie w zakresie budownictwa oraz rachunkowości.

Czy współpraca z zarządcą najmem się opłaca?

Sektor nieruchomości w Polsce przeżywa ostatnio prawdziwy rozkwit. Zarówno wynajem długoterminowy, jak i krótkoterminowy to świetny sposób na inwestycje, która pozwala na osiągniecie zadowalających zysków. Wynajem mieszkania to jednak nie tylko znalezienie najemcy. Ogrom pracy związany z pilnowanie terminów płatności, stanu mieszkania czy weryfikowaniu wiarygodności potencjalnych najemców może zajmować sporo czasu. Właśnie dlatego, współpraca z zarządcą najmem może okazać się naprawdę opłacalnym sposobem na optymalizację swojego czasu. Szacuje się, że roczna stopa wzrostu z inwestycji w najem krótko- lub długoterminowy oscyluje w granicach 3-10 procent, czyli w granicach niemalże trzy razy większych niż lokaty bankowe. Współpraca z zarządcą najmu to najzwyczajniej w świecie ułatwienie sobie tejże inwestycji.


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


  • Telefon (w dziale "kontakt")
  • E-mail (w dziale "kontakt")
  • NIP 6462860237
  • REGON 241635789
  • Adres Stanisławowska 47
  • Kod i miasto: 54-611, Wrocław