Zarządzanie najmem - Wrocław


Jak dobrze wynająć mieszkanie?

Wynajem mieszkania we Wrocławiu to na pierwszy rzut oka idealna forma zarabiania pieniędzy. Uczciwi i sympatyczni najemcy (najlepiej dobrze zarabiające małżeństwo) dbają o nasz lokal i co miesiąc przelewają nam umówioną kwotę pieniędzy. Niestety rzeczywistość często nie okazuje się tak różowa. Wynajem mieszkania kosztuje sporo pracy i wysiłku. Wymaga poświęcenia określonej ilości czasu i posiadania wiedzy, która pozwoli zabezpieczyć się przed ryzykiem, jakim jest nieuczciwy najemca mieszkania.

Dlatego szybko rośnie liczba właścicieli mieszkań, którzy powierzają zarządzanie najmem profesjonalnym firmom. Wbrew pozorom koszt tego typu usług jest mniejszy, niż nam się wydaje. Sprawdźmy, z czym w praktyce wiąże się wynajmowanie mieszkania we Wrocławiu i jak może nam pomóc firma, która się w tym specjalizuje.

Jak znaleźć najemcę?

To często jeden z najbardziej czasochłonnych etapów pracy. Jak znaleźć najemcę na mieszkanie, któremu bez obaw je powierzymy? Przede wszystkim musimy doprowadzić je do idealnego stanu i wykonać zdjęcia, które zachęcą potencjalnego nabywcę. Następnie tworzymy opis lokalu, który umieścimy w ogłoszeniu. Opis ten nie powinien zawężać się do kilku zdań o lokalizacji, metrażu i cenie. Powinien być napisany językiem korzyści – im lepiej to zrobimy, tym większą liczbę klientów zainteresujemy. Kolejnym dość czasochłonnym etapem jest zamieszczanie ogłoszeń na różnego rodzaju portalach.

Gdy już informacja o naszej ofercie jest szeroko dostępna, zapewne rozdzwoni się telefon. Niestety nie oznacza to, że umowa wynajmu zostanie szybko zawarta. Szybko przekonamy się, że wiele telefonów pochodzi od agentów nieruchomości, którzy chcą wziąć prowizję wyłącznie za zawarcie umowy z ewentualnym najemcą. W takim przypadku po podpisaniu umowy zostaniemy z tematem sami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z firmą, która zajmuje się kompleksowo zarządzaniem najmem we Wrocławiu.

Podpisanie umowy wynajmu mieszkania

Gdy już wstępnie wytypujemy odpowiedniego klienta, czas sprawdzić jego wiarygodność. Jak zabezpieczyć się przed najemcą, który może nas oszukać? Przede wszystkim powinien wylegitymować się więcej niż jednym dokumentem tożsamości. Warto też skorzystać z bazy dokumentów zastrzeżonych. Kolejna sprawa to ocena wypłacalności klienta. Zapomnijmy o powiedzeniu, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach – w tym przypadku jest to jak najbardziej wskazane. Poruszmy temat płatnika, aktualnego zatrudnienia. Upewnijmy się, że stabilność finansowa przyszłego najemcy jest bezpieczna i pewna. Możemy nawet poprosić o zaświadczenie z Biura Informacji Kredytowej. Uzgodnijmy harmonogram płatności i umieśćmy go w umowie. Istotną kwestią jest też kaucja przy wynajmie mieszkania. Z reguły jest to kwota równa czynszowi za jeden miesiąc najmu, ale jej wysokość może być uzależniona wartości wyposażenia mieszkania.

Przy sporządzaniu umowy koniecznie należy zadbać o jej precyzyjne zapisy, które będą nas chronić przed ewentualnymi problemami. Dobra umowa najmu mieszkania powinna uwzględniać między innymi konsekwencje braku płatności w terminie oraz rozliczenia ewentualnych zniszczeń mebli i sprzętu.

Kontrola najemców

Popularne powiedzenie mówi „ufaj i sprawdzaj”. Planując bezpieczny wynajem mieszkania, trzeba sobie to wziąć do serca. Powinniśmy raz na jakiś czas pojawiać się w lokalu i sprawdzać zgodność najemców z osobami widocznymi na umowie. Często się bowiem zdarza, że klienci wpadają na pomysł podnajmu pokojów innym osobom, by obniżyć sobie koszty miesięczne. Kontrolować należy też prawidłowość wykorzystania mieszkania.

Niejeden właściciel mieszkania zdziwił się, gdy po wielu miesiącach nieobecności zorientował się, że jego lokalu mieści się biuro lub warsztat.

Kontrolowana powinna być także ilość kluczy pozostająca w gestii najemców. Sprawdzać należy też stan zamków. Zdarzały się już sytuacje, w których właściciel nie mógł wejść do własnego mieszkania, bo wynajmujący wymienił zamek.

Bieżące naprawy

W zależności od skali usterki oraz zapisów w umowie najmu może się zdarzyć, że będziemy zobowiązani do usuwania różnego rodzaju awarii. Obowiązki wynajmującego mieszkanie uwzględniają w szczególności usterki, na których powstanie najemca nie miał wpływu. Mogą to być chociażby pęknięte rury, zapowietrzone kaloryfery, czy awarie instalacji elektrycznych wynikające z ich zużycia. Takie niespodziewane zdarzenia są dość kłopotliwe dla wynajmującego. Firma zajmująca się zarządzaniem najmem może przejąć na siebie ich rozwiązywanie.

Rotacja najemców

Kolejnym wyzwaniem, z którym muszą zmagać się wynajmujący, jest rotacja najemców. Jest to niestety dość powszechne zjawisko. W dzisiejszych czasach ludzie są coraz bardziej mobilni. Przemieszczają się w poszukiwaniu pracy, często decydują się też na wyjazdy zagraniczne. Umowa wypowiadana po kilku miesiącach od jej zawarcia nie należy do rzadkości. W takich niespodziewanych sytuacjach ważny jest czas reakcji. Im dłużej będziemy zwlekać, tym większą będziemy mieli lukę w okresie najmu. Umiejętne zarządzanie wynajmowanym mieszkaniem może zredukować taki „bezproduktywny” czas do minimum.

Doposażanie mieszkania

Okres pomiędzy jednym najemcą a drugim warto wykorzystać na doposażenie wynajmowanego mieszkania. Zarówno meble, jak i sprzęty RTV/AGD ulegają naturalnemu zużyciu. Po kilku latach część z nich wymaga wymiany. Jest to dość czasochłonna czynność dla właściciela. Wycieczki po sklepach i dobór poszczególnych mebli do istniejącego już wystroju to czynność, na którą nie każdy ma czas. Tym bardziej że większe meble muszą być dodatkowo dowiezione, wniesione i zmontowane.


Podsumowanie

Wynajem mieszkania to proces, który można streścić w jednym zdaniu. Każdy wynajmujący jednak wie, że faktyczna ilość zadań, problemów i obowiązków leżących po obu stronach umowy bywa naprawdę duża, a presja i oczekiwania najemców potrafią przysporzyć zbędnego stresu właścicielowi lokalu. Długoterminowy wynajem pozwala zbudować lepszą, pewniejszą relację z najemcami lecz nadal wymaga zaangażowania sporej ilości czasu, oraz wiedzy, która uchroni nas przed kryzysowymi sytuacjami. Warto więc to zadanie powierzyć profesjonalistom.

Czy wiesz, że wszystkie powyższe zadania masz w cenie?


 • Poszukiwanie najemców i prezentacje mieszkania
 • Bezpieczne umowy zabezpieczające Twoje interesy
 • Damy o sprawność sprzętu i instalacji, gwarantując komfort najemcy
 • Zapewniamy sesję zdjęciową realizowaną przez profesjonalnego fotografa wnętrz
 • Informujemy Cię o wszystkich istotnych zdarzeniach w lokalu i rozliczamy rachunki
 • Prezentujemy partnerską relację i pełną elastyczność. Zajmujemy się wszystkim, co konieczne.

Kontakt z nami

Jeśli chcą Państwo powierzyć nam mieszkanie, prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail.

Dane informacyjne


 • Telefon (w dziale "kontakt")
 • E-mail (w dziale "kontakt")
 • NIP 6462860237
 • REGON 241635789
 • Adres Stanisławowska 47
 • Kod i miasto: 54-611, Wrocław