Wynajem mieszkania to dla wielu osób znacznie lepsze rozwiązanie niż sprzedaż nieruchomości. Jeśli myślisz o wynajęciu posiadanego lokalu i nie wiesz jak się do tego przygotować, zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem. Dowiesz się, jak przygotować mieszkanie pod wynajem, tak, aby szybko znaleźć najemcę z określonej przez Ciebie grupy docelowej. Ponadto zdobędziesz wiedzę dotyczącą formalności związanych z najmem nieruchomości.
Spis treści
Poniżej znajdziesz praktyczne porady dotyczące wynajmu nieruchomości. Są to najważniejsze kryteria, których nie należy lekceważyć szykując mieszkanie do wynajęcia. Dzięki nim nie będziesz odbierany przez najemców jako osoba początkująca, lecz jako prawdziwy rekin biznesu.
Przede wszystkim należy określić grupę docelową. Czy zależy Ci na wynajęciu mieszkania singlowi, parze, rodzinie z dziećmi, a może studentom? Każda z tych grup ma inne oczekiwania względem mieszkania. Na przykład dla rodziny z dziećmi kluczowa może być bliskość przedszkola, szkoły lub żłobka. Atutem będzie piwnica lub komórka lokatorska. Mniejsze znaczenie będą zapewne odgrywać meble, ponieważ zwykle rodziny posiadają dużo własnych przedmiotów i im więcej wolnej przestrzeni mogą znaleźć w wynajmowanym lokalu, tym lepiej. Z kolei dla singla lub pary wystarczający może być niewielki metraż, jednak zwykle znaczenie będzie miało dobre wyposażenie kuchni czy miejsce postojowe. Jeśli chcesz wynająć mieszkanie studentom, zastanów się, czy Twoja nieruchomość jest dobrze skomunikowana z uczelnią. Kluczową kwestią będzie również dostęp do stabilnego, szybkiego Internetu oraz wyposażenie mieszkania w meble i sprzęt AGD. Jak widzisz, określenie grupy docelowej pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak przygotować mieszkanie pod wynajem.
Dodatkowo pomyśl, czy chcesz znaleźć bardziej zamożnego najemcę i czy posiadasz odpowiednie środki, aby podnieść standard mieszkania do jego potencjalnych oczekiwań. Jednorazowa inwestycja mająca na celu sprawienie wrażenia luksusu pozwala na uzyskanie większych dochodów z najmu. Jeśli jednak nie dysponujesz dużymi środkami na wykończenie, a mieszkanie nie wygląda jak z katalogu, ciężko będzie trafić do tej grupy docelowej.
Nawet jeśli nie posiadasz dużych środków na generalny remont nieruchomości, należy ją przynajmniej odświeżyć. Wyznacznikiem powinno być to, aby nowi wynajmujący nie widzieli śladów obecności dawnych lokatorów. Dlatego koniecznie należy odmalować ściany, na których najczęściej widać zarysowania lub rysunki młodocianych artystów. Sprawdź również stan instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej. Czasami wymiany wymaga cieknąca spłuczka, kran, wystające gniazdko czy zużyta żarówka. Zwróć również uwagę na stan podłóg. Jeśli nie są w najlepszym stanie, możesz zakryć je wykładziną, która jest stosunkowo tania.
Gdy możesz pozwolić sobie na większy remont, a budynek ma więcej niż 20 lat, wymiany będzie wymagać instalacja elektryczna i wodna. Dodatkowo warto zainwestować w remont kuchni i łazienki, ponieważ to właśnie te dwa pomieszczenia są najważniejsze dla najemców. Dopieszczona, estetyczna kuchnia oraz funkcjonalna łazienka sprawią, że mieszkanie zyska na atrakcyjności i z pewnością szybko znajdziesz lokatorów.
Decydujesz się na wynajem mieszkania ze sprzętem RTV i AGD? To dobry krok, ponieważ rzadko zdarza się, aby najemca posiadał wszystkie niezbędne sprzęty. Lodówka, pralka, kuchenka, piekarnik, okap i telewizor to absolutne minimum. Warto zadbać także o małe urządzenia AGD, takie jak czajnik, żelazko, odkurzacz czy kuchenka mikrofalowa. Jeśli mieszkanie nie posiada balkonu, pomyśl o zakupie suszarki do ubrań, ponieważ brak balkonu często zniechęca najemców właśnie ze względu na konieczność suszenia ubrań w pokoju lub w łazience. Ponadto sprawdź działanie wszystkich urządzeń i wpisz je do protokołu zdawczo-odbiorczego. Pamiętaj, że w sytuacji, gdy jedno z urządzeń zepsuje się w trakcie eksploatacji, koszty naprawy lub zakupu nowego sprzętu ponosi wynajmujący. Jeśli awaria urządzenia wynika z niewłaściwego korzystania przez najemcę, to on ponosi koszt naprawy lub wymiany.
Kolejnym ważnym aspektem jest zadbanie o porządek w mieszkaniu. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem, aby sprawiało wrażenie lśniącego czystością? Umyj dokładnie podłogi oraz okna. Ponadto zadbaj o czystość blatów, sanitariatów, armatury oraz wszystkich urządzeń. Wyprane powinny być również dywany, wykładziny, firany oraz zasłony. Szare, brudne firanki, zacieki na wannie i płytkach oraz plamy na dywanie sprawiają niechlujne wrażenie i nawet jeśli mieszkanie znajduje się w dobrej lokalizacji, nie będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem. Zdjęcia mieszkania warto uwiecznić i dodać do protokołu zdawczo-odbiorczego. Jeśli lokatorzy zaniedbają mieszkanie i nie uprzątną go przed zdawaniem kluczy, masz prawo potrącić z kaucji koszty sprzątania.
Nie eksperymentuj z odważnymi kolorami ścian oraz dodatków. Szczególnie unikaj czerwieni, żółci i pomarańczu – są to kolory, które męczą oko na dłuższą metę i nie pasują do wielu innych kolorów. Pamiętaj, że każda osoba ma inny gust, dlatego warto wybrać neutralne odcienie, które odpowiadają niemal wszystkim. Postaw na kolory ziemi – beż, biel, jasny brąz oraz odcienie szarości. Są to uniwersalne kolory, które stanowią dobrą podstawę do urządzania wnętrz. Z pewnością nowi lokatorzy uzupełnią mieszkanie o rzeczy osobiste takie jak pamiątki, zdjęcia, tekstylia, dlatego nie wprowadzaj w mieszkaniu dodatkowych barw i pozwól najemcom na aranżację odpowiadającą ich upodobaniom i oczekiwaniom.
Jak przygotować mieszkanie pod wynajem, żeby robiło jeszcze lepsze wrażenie? Kilka niedrogich dodatków sprawi, że nieruchomość będzie bardziej przytulna i atrakcyjna dla oka. Oczywiście warto wybrać stonowaną kolorystykę, na przykład białe lub beżowe poduszki, świeczki, ramki na zdjęcia czy wazony. Pamiętaj, że przestrzeń świetnie ożywiają rośliny. Wystarczy postawić w kuchni doniczkę z ziołami lub wypełnić wazon kwiatami, a z pewnością zwiększy się estetyka mieszkania.
Nie zapominaj o tym, że wynajmując mieszkanie, musisz zapewnić lokatorom prywatność. Nie możesz pojawiać się w mieszkaniu niezapowiedzianie i wchodzić do lokalu bez zgody najemcy. Takie zachowanie jest niezgodne z prawem i może skończyć się dla Ciebie nieprzyjemnościami. Uszanuj prywatność najemcy i z góry ustal zasady funkcjonowania.
Już wiesz, jak przygotować mieszkanie pod wynajem od strony wizualno-technicznej. Teraz skupmy się na kwestiach formalnych.
Dobrze, szczegółowo skonstruowana umowa pozwoli uniknąć niedomówień z najemcą. Powinna zawierać warunki współpracy oraz zabezpieczenia w przypadku niewypełnienia obowiązków umowy przez lokatora. W Internecie jest dostępnych wiele gotowych wzorów, jednak jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad jakością umowy, skorzystaj z fachowej pomocy, na przykład pośrednika nieruchomości.
Protokół zdawczo-odbiorczy opisuje faktyczny stan nieruchomości, jej ewentualne usterki oraz wyposażenie. Sporządzając protokół zdawczo-odbiorczy warto dodać dokumentację w postaci zdjęć, dzięki czemu unikniesz sporów z najemcą.
Jeśli dokumentacja i samo mieszkanie są gotowe do wynajmu, teraz nadszedł czas na opublikowanie ogłoszenia. Opis zazwyczaj odgrywa drugorzędną rolę, ponieważ większość osób ocenia atrakcyjność mieszkania po zdjęciach. Dlatego warto popracować nad jakością fotografii. Staraj się robić zdjęcia w świetle naturalnym, pochowaj zbędne przedmioty, zwróć uwagę na kadrowanie. W sytuacji, gdy estetyka i fotografia nie są Twoją mocną stroną, skorzystaj z pomocy fotografa, który zadba o jak najlepsze ujęcia. Jeśli chodzi o treść, staraj się pisać krótko i zwięźle. Nikt nie lubi czytać długich opisów i po kilku minutach traci zainteresowanie. Skup się głównie na zaletach mieszkania, ewentualne wady (np. brak części umeblowania, brak balkonu) wymień pod koniec.
Obecnie modne stało się prowadzenie castingów na najemcę. Aby uniknąć wynajęcia mieszkania nieuczciwej osobie, możesz sporządzić pytania, które pozwolą Ci się dowiedzieć nieco więcej o potencjalnym lokatorze. Możesz zapytać czym się zajmuje, czy pracuje na umowę o pracę, poznać wcześniejsze doświadczenia w wynajmowaniu mieszkania oraz dowiedzieć się, jaki okres najmu go interesuje. Zapisuj na bieżąco wszystkie informacje, aby nie pomylić osób i nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania.
Po podpisaniu umowy z najemcą udaj się do spółdzielni lub wspólnoty z informacją o liczbie aktualnych lokatorów. Oczywiście wpłynie to na wysokość czynszu, dlatego już przed zawarciem umowy należy dowiedzieć się, jak będą kształtować się opłaty czynszowe przy danej liczbie wynajmujących. Masz dobry kontakt z sąsiadami? Poinformuj ich o swoich planach i zostaw namiary do siebie. Jeśli zauważą coś niepokojącego, mogą Cię o tym poinformować.
Już wiesz, jak przygotować mieszkanie pod wynajem. Współpraca z pośrednikiem lub biurem nieruchomości pozwala uniknąć wiele dodatkowej pracy, zwłaszcza, jeśli wynajmujesz mieszkanie po raz pierwszy i nie masz dużego doświadczenia w tej materii. Dzięki temu zyskasz pewność, że cały proces najmu jest pod kontrolą i nie musisz martwić się o poprawność dokumentów. Szukasz profesjonalnej firmy z wieloletnim doświadczeniem? Koniecznie zapoznaj się z ofertą BingoWynajem.pl.
Wszystko zależy od Twojej grupy docelowej. Warto jednak, aby w mieszkaniu znajdowały się podstawowe meble oraz sprzęty AGD i RTV, ponieważ z reguły najemcy (poza rodzinami z dziećmi) nie posiadają własnych urządzeń oraz dużych mebli, takich jak szafa czy łóżko.
Przed wynajęciem mieszkania należy je odświeżyć lub wyremontować, wyposażyć z meble i niezbędne urządzenia. Postaw na neutralne, stonowane kolory ścian, mebli, podłóg i dodatków. Pamiętaj także o porządkach. Przygotuj niezbędne dokumenty, takie jak umowa najmu i protokół zdawczo-odbiorczy. Publikując ogłoszenie, postaraj się o jak najlepsze zdjęcia wnętrz i krótki, rzeczowy opis skupiający się na atutach nieruchomości. Sporządź listę pytań do najemców, jeśli zainteresowanie mieszkaniem jest duże i planujesz zrobić casting. Notuj wszystkie informacje na bieżąco.
Odmalowanie ścian i usunięcie wszystkich usterek to absolutne minimum. Pamiętaj również o posprzątaniu mieszkania, wypraniu dywanów, wykładzin, zasłon oraz firan. Nie zapominaj o oknach i balkonie, jak również pomieszczeniach przynależących do nieruchomości.
Zmywarka w mieszkaniu na wynajem nie jest koniecznością, jednak coraz więcej najemców nie wyobraża sobie bez niej życia, dlatego jej obecność w mieszkaniu jest bardzo mile widziana.
Wybierając prysznic do mieszkania na wynajem, najlepiej zdecydować się na rozwiązanie bez brodzika. Jest ono bardziej uniwersalne, ponieważ docenią je zarówno osoby niepełnosprawne, starsze, rodziny z dziećmi oraz single.