
Rząd planuje wprowadzenie regulacji, które mają zrewolucjonizować rynek najmu krótkoterminowego w Polsce. Nowe przepisy obejmą m.in. obowiązkowy rejestr mieszkań oraz możliwość wprowadzenia lokalnych ograniczeń przez samorządy. Działania mają na celu zwiększenie kontroli nad najmem krótkoterminowym, ograniczenie nadużyć i tzw. szarej strefy oraz poprawę dostępności mieszkań na wynajem długoterminowy. Zmiany w najmie krótkoterminowym budzą jednak kontrowersje wśród właścicieli mieszkań zarabiających na wynajmie turystycznym. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, co dokładnie planuje polski rząd.
Spis treści
Dlaczego rząd chce regulować najem krótkoterminowy?
Regulacje, nad którymi pracuje obecnie polski rząd, mają na celu dostosowanie prawa do unijnego rozporządzenia (UE) 2024/1028, które wejdzie w życie 20 maja 2026 roku. Rząd chce zwalczyć nielegalny wynajem, co uszczelni system podatkowy. Ponadto wprowadzenie obowiązkowego rejestru mieszkań ma sprawić, że zwiększy się dostępność lokali pod najem długoterminowy oraz zmniejszy cena najmu w wielu miastach, która obecnie jest podbijana właśnie przez ruch turystyczny. Działania rządu mają na celu podniesienie jakości usług oraz bezpieczeństwa. Obecnie wiele wynajmowanych nieruchomości nie spełnia podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zmiany w najmie krótkoterminowym mają też umożliwić samorządom lepsze zarządzanie przestrzenią miejską, wprowadzanie limitów czy stref wolnych od najmu krótkoterminowego.
Najważniejsze zmiany w najmie krótkoterminowym
Rząd planuje kilka głównych zmian związanych z najmem krótkoterminowym. Co dokładnie ulegnie reformie?
Możliwość wyznaczania „stref wolnych od najmu krótkoterminowego”
Samorządy miejskie będą miały możliwość tworzenia stref wolnych od najmu krótkoterminowego w wybranych lokalizacjach, na przykład w pobliżu miejsc historycznych, starówek itp. Lokalne władze będą mogły również tworzyć limity mieszkań pod wynajem w danej dzielnicy lub częściach miasta, co zmniejszy uciążliwość turystyki dla stałych mieszkańców.
Obowiązkowy rejestr mieszkań na wynajem krótkoterminowy
Rząd planuje utworzenie centralnego rejestru mieszkań, w którym każde mieszkanie oferujące najem krótkotrwały będzie musiało zostać zarejestrowane. Każda nieruchomość otrzyma unikalny numer identyfikacyjny, który trzeba będzie podawać również w ogłoszeniach. Takie działania mają na celu eliminację tzw. „szarej strefy” i dają możliwość nałożenia kar na osoby, które uzyskują nielegalne zyski z najmu. Właściciele będą pod większą kontrolą skarbową, co zwiększy wpływy podatkowe. Ponadto centralny rejestr mieszkań sprawi, że turyści będą mogli liczyć na wynajem mieszkania o odpowiednim standardzie, który spełnia normy sanitarne i przeciwpożarowe. Zmiany w najmie krótkoterminowym przewidują również możliwość weryfikacji zgromadzonych danych w rejestrze. W przypadku stwierdzenia niezgodności lub uchybień, może zostać zawieszony numer identyfikacyjny właściciela, uniemożliwiając mu dalszy wynajem.
Konieczność uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej
Budzącym kontrowersje zapisem ma być konieczność uzyskania zgody od wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie działalności związanej z wynajmem krótkoterminowym. Obecnie często zdarza się, że turyści przyjeżdżający do danej miejscowości organizują w wynajmowanym mieszkaniu głośne imprezy, które zakłócają mir stałych mieszkańców budynku. Możliwość wpływu wspólnoty na decyzję o najmie ma zmniejszyć hałas oraz rotację gości, a także zapewnić lepszą kontrole nad tym, co dzieje się w budynku i kto w nim przebywa.
Nowe obowiązki dla platform pośredniczących
Platformy pośredniczące w najmie krótkoterminowym, takie jak Airbnb czy Booking.com również otrzymają nowe obowiązki. Ich zadaniem będzie comiesięczne przekazywanie danych dotyczących działalności związanej z wynajmem nieruchomości.
Jakie korzyści mogą przynieść rządowe zmiany w najmie krótkotrwałym?
Regulacje, nad którymi obecnie pracuje polski rząd, mają przede wszystkim zapewnić większą przejrzystość najmu krótkoterminowego, w którym można zaobserwować wiele nadużyć. Dzięki rejestracji lokali będą dostępne na rynku jedynie oferty od legalnie działających przedsiębiorców i wzmocni się kontrola na platformach rezerwacyjnych. Legalizacja usług i konieczność płacenia podatków zwiększy wpływy do budżetu państwa. Konieczność spełnienia odpowiednich norm sanitarnych i przeciwpożarowych poprawi jakość usług turystycznych oraz bezpieczeństwo wynajmujących. Samorządy uzyskają większą kontrolę nad lokalną turystyką, dbając o dobrostan stałych mieszkańców. Także wspólnoty mieszkaniowe będą mogły mieć większy wpływ na funkcjonowanie najmu w ich budynkach, na przykład zakazując całkowicie wynajmu krótkoterminowego.
Jakie mogą być negatywne skutki rządowych zmian?
Przede wszystkim nowe regulacje uderzą w przedsiębiorców. Zwiększy się liczba formalności związanych z koniecznością rejestracji lokalu centralnym rejestrze mieszkań. Spełnienie określonych w ustawie standardów może wiązać się z koniecznością dostosowania lokalu, a to pociąga za sobą dodatkowe wydatki na remont. W przypadku niedopełnienia formalności, właściciele mieszkań mogą otrzymać karę. Ponadto zwiększenie roli samorządów oraz wspólnot mieszkaniowych w procesie najmu krótkoterminowego może doprowadzić do ograniczenia działalności z powodu stref zakazu, limitów liczby dni wynajmu czy w wyniku zakazu w uchwale wspólnoty.
Z kolei dla turystów może to oznaczać koniec tanich noclegów. Konieczność dostosowania noclegów do pewnych norm może spowodować wzrost cen najmu krótkoterminowego.
Najem długoterminowy jak bezpieczna forma najmu
W związku z zaostrzeniem prawa, może wzrosnąć pozycja najmu długoterminowego. Właściciele lokali wynajmujący na dłuższy okres unikną trudności związanych z nowymi przepisami. Twarde przepisy dla rynku krótkoterminowego mogą zwiększyć zainteresowanie właścicieli lokali dłuższymi umowami z najemcami. To dobra informacja dla osób mieszkających w dużych miastach oraz miejscowościach turystycznych, które mierzą się ze słabą ofertą mieszkań na dłuższy wynajem.
Jeśli poszukujesz firmy, która pomoże Ci przekształcić najem krótkoterminowy w długoterminowy, skorzystaj z naszych usług. BingoWynajem nie pobiera opłat przekształceniowych, płatność następuje dopiero po wynajęciu mieszkania. Masz dodatkowe pytania? Zachęcamy do kontaktu.
Podsumowanie
- Regulacje, nad którymi pracuje polski rząd, mają na celu uporządkowanie najmu krótkoterminowego.
- Najważniejszym elementem reformy będzie obowiązkowa rejestracja w centralnym rejestrze, która umożliwi identyfikację legalnych ofert i zwiększy przejrzystość rynku.
- Zwiększy się rola samorządów w kształtowaniu lokalnej turystyki, zyskają one możliwość wprowadzania ograniczeń, np. limitów liczby dni wynajmu czy stref wolnych od najmu.
- Ma to na celu odzyskanie kontroli nad dostępnością mieszkań dla stałych mieszkańców, którzy zmagają się z brakiem ofert na najem długoterminowy oraz narzekają na bardzo wysokie ceny takiego najmu.
- Reforma ułatwi ponadto egzekwowanie obowiązków podatkowych wobec właścicieli lokali.
- Zmiany mogą budzić niepokój wśród osób żyjących z najmu turystycznego, ponieważ regulacje wiążą się z dodatkowymi obciążeniami i ograniczeniami.