Bezpieczny wynajem mieszkania – Jak wynająć mieszkanie?

7 kwietnia 2021

Zastanawiasz się, jak wygląda bezpieczny wynajem mieszkania w praktyce? Każdy właściciel mieszkania chciałby, aby jego najemca płacił czynsz w terminie, był spokojny i uwielbiał spokojne życie. Mimo, że cechy idealnego najemcy są całkiem jasne, to znalezienie odpowiedniego kandydata może zająć sporo czasu. Cały proces wynajmu mieszkania, od szukania najemcy, po podpisanie ostatecznej wersji umowy o najem mieszkania jest zwykle całkiem męczący i stresujący. Z tego również powodu, przygotowaliśmy dla Was poradnik wyjaśniający jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Zapraszamy do lektury!

Bezpieczny wynajem mieszkania – Od czego zacząć?

Rozpoczęcie procesu wynajmu mieszkania może wydawać się trudne, dlatego najlepiej już na samym początku określić sobie swoje warunki, potrzeby i wymagania. W wyklarowaniu własnej wizji idealnego lokatora pomoże nic innego jak… umowa najmu. Wynajmowanie mieszkania 'na słowo’ nie ma w dzisiejszych czasach racji bytu, dlatego sporządzenie dobrej umowy najmu to absolutna podstawa udanej współpacy. Zapisy zawarte w umowie najmu zabezpieczają właściciela mieszkania przed złośliwymi lub niesłownymi najemcami. Ponadto, są świetnym sposobem na jasne określenie zasad panujących w mieszkaniu.  Sporządzenie umowy najmu na samym początku poszukiwań lokatora sprawi, że:

 • Zarówno najemca, jak i właściciel mieszkania od początku wiedzą, czego można się spodziewać;
 • Wyklarujesz sobie profil idealnego najemcy;
 • W jasny sposób określisz wymagania względem potencjalnego najemcy;
 • Stworzysz bazę, na której wspólnie z przyszłym najemcą zbudujecie podwaliny współpracy.

Pamiętaj jednak, że umowę najmu regulują przepisy Kodeksu Cywilnego, które w ogólny sposób nakreślają formę najmu. Kodeks Cywilny posiada również szczegółowe przepisy dotyczące mieszkania, w którym w przyszłości mieliby zamieszkać lokatorzy. Podczas sporządzania umowy najmu nie zapomnij o Ustawie o ochronie praw lokatorów, której najbardziej aktualną wersję przeczytasz na stronie rządowej.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie – Pamiętaj o zabezpieczeniu finansowym!

Ograniczanie ryzyka związanego z wynajmem mieszkania zaczyna się już podczas określania własnego budżetu. Pamiętaj, aby nie opierać domowego budżetu na miesięcznych płatnościach od najemcy, które w pewnym momencie mogą się niespodziewanie skończyć. Przezorny zawsze ubezpieczony. Ponadto, zapamiętaj, iż każdy najemca powinien być zobowiązany do wpłacenia kaucji pieniężnej, która pokryje co najmniej jeden miesiąc pełnych płatności za mieszkanie.

Jeżeli interesuje Cię wynajem mieszkania młodszej osobie, poproś o poręczenie rodzica lub prawnego opiekuna. Zarówno młodzi pracujący ludzie, jak i studenci nierzadko posiłkują się dodatkowymi funduszami od rodziców. Warto również zawrzeć w umowie najmu zapis o konieczności okazania umowy stałego zatrudnienia.

Bezpieczny wynajem poprzez regulamin mieszkania?

Czy regulamin mieszkania to przypadkiem nie umowa najmu? Nie do końca. Regulamin mieszkania to często osobny dokument, który może stać się załącznikiem do umowy najmu. W regulaminie mieszkania właściciel może zawrzeć niemal wszystko. Co zawrzeć w regulaminie mieszkania?

 • Zasady dotyczące utrzymywania czystości w mieszkaniu;
 • Informacje odnośnie próśb i wymagań sąsiadów;
 • Zasady, którymi powinni kierować się współlokatorzy (np. sporządzenie kalendarza sprzątania);
 • Wszelkie zakazy np.: zakaz sprowadzania imprezowiczów, zakaz trzymania zwierząt lub palenia wyrobów tytoniowych.

Sporządzenie regulaminu mieszkania daje właścicielowi wolną rękę w wykreowaniu przestrzeni mieszkalnej, o którą nie będzie się bał. Warto pamiętać, iż regulamin również może posłużyć jako podstawa do negocjacji na gruncie właściciel-najemca. Każdy przepis jest modyfikowalny, całkowita dowolność.

Poszukiwania idealnego najemcy to strata czasu?

Najważniejszą poradę w kwestii bezpiecznego wynajmu mieszkania zostawiliśmy na sam koniec. Jeżeli chcesz do minimum ograniczyć ryzyko związane z wynajmowaniem mieszkania, ostrożnie dobieraj potencjalnych najemców. Jak znaleźć dobrego najemcę? Spokojna rozmowa i poruszenie wszelkich interesujących Cię tematów zaspokoi ciekawość i ukoi nerwy. Co ciekawe, pozory i utarte schematy mogą mylić. Okazuje się bowiem, że najmniej ryzykowny najem to najem osobom młodym, często studentom lub osobom świeżo wchodzącym na rynek pracy. Właśnie dlatego rozmowa z potencjalnymi lokatorami jest aż tak ważna.

Podczas rozmowy staraj się poznać przyszłego najemcę. Szukaj osób, które wzbudzą Twoje zaufanie i nie sprawiają wrażenia osób lubiących kłopoty. Wyczucie idealnego najemcy to nierzadko kwestia celnego strzału i dobrego instynktu. Czerwona lampka powinna się jednak zapalić, gdy potencjalny lokator już na samym początku prosi o podzielenie kaucji lub czynszu na raty – może to świadczyć  o sporym ryzyku niewypłacalności.


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


 • Telefon (w dziale "kontakt")
 • E-mail (w dziale "kontakt")
 • NIP 6462860237
 • REGON 241635789
 • Adres Stanisławowska 47
 • Kod i miasto: 54-611, Wrocław