Zawierając umowę najmu trzeba pamiętać o wielu kwestiach. W międzyczasie rodzą się różne pytania, jak chociażby to, jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania. Poniżej postaramy się przedstawić różne możliwości, które wynajmujący może dopasować do własnych potrzeb i preferencji.
Dziś skupimy się na opłatach dodatkowych, wynikających z najmu mieszkania. Jaki pobierać opłaty za media (energię elektryczną, gaz, wodę), Internet oraz ogrzewanie? Istnieje kilka rozwiązań i poniżej znajdziesz najczęstsze z nich.
Jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania? – Zaliczka na wodę
Najczęściej wybieraną formą jest opłacanie rachunków przez wynajmującego. W tej sytuacji pobiera się od najemcy miesięczne zaliczki na opłaty. Jakie są zalety tego rozwiązania? Wynajmujący ma pełną kontrolę nad opłatami i zyskuje pewność, że nie ma żadnych zaległości w płatnościach. Minusem jest bez wątpienia konieczność pilnowania comiesięcznych zobowiązań. Dodatkowo należy regularnie śledzić zużycie mediów przez najemcę. Każda osoba ma inne potrzeby i może się okazać, że najemca zużywa więcej wody niż wstępnie zakładano, co z kolei może skończyć się dużymi niedopłatami.
Dlatego w przypadku większego zużycia mediów przez najemcę, warto zaktualizować wysokość zaliczki, w celu zminimalizowania ryzyka dużych niedopłat, które musiałby pokryć wynajmujący. W przypadku, gdy w danym miesiącu najemca ma mniejsze zużycie mediów, można obniżyć opłatę za wynajem lokalu, co będzie również korzystnym rozwiązaniem dla lokatora.
Przy takim sposobie rozliczania należy pamiętać również o tym, że stale rosnące ceny wpływają na wysokość czynszu, dlatego raz na jakiś czas należy skontaktować się ze spółdzielnią mieszkaniową lub wspólnotą, aby dowiedzieć się, czy nie są planowane żadne podwyżki.
Jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania? Przepisanie liczników
Jest to nieco rzadziej spotykana forma rozliczania z najemcą i praktykuje się ją głównie w przypadku lokali z ogrzewaniem elektrycznym lub gazowym. Dlaczego? Wiąże się to z indywidualnym zróżnicowaniem potrzeb dotyczących ogrzewania. Niektóre osoby lepiej czują się w temperaturze poniżej 20 stopni, inne potrzebują wysokiej temperatury w pomieszczeniu, przekraczającej 24 stopnie Celsjusza. Z tego powodu ciężko jest przewidzieć koszt ogrzewania, co może prowadzić do ogromnych niedopłat i narazić wynajmującego na pokrycie bardzo wysokich kosztów. Jakie inne plusy ma to rozwiązanie? Jeśli zastanawiasz się jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania, ta opcja zwalnia wynajmującego z dodatkowej pracy związanej z wynajmem mieszkania. Nie musi rozliczać najemcy ze zużycia ogrzewania i dokonywać comiesięcznych opłat. Dodatkowo przepisanie liczników na najemcę jest dobrą opcją dla lokatora, ponieważ sam widzi dokładne zużycie i może kontrolować koszty na bieżąco.
Jak przepisać liczniki na najemcę?
Najemca zawiera umowę z dostawcą prądu lub gazu na własne dane na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Od tej pory faktury będą wystawiane na najemcę i jest on zobowiązany opłacać je we własnym zakresie. Co w sytuacji, gdy lokator zalega z płatnościami? Windykacja dotyczy wyłącznie najemcy, nawet po jego wyprowadzce wynajmujący nie jest obciążany jego długami. W tej sytuacji zawierana jest nowa umowa z dostawcą, a w skrajnych przypadkach demontuje się stary licznik i zakłada nowy.
Jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania? Rozliczanie na podstawie faktur
Inną formą rozliczeń z najemcą jest wliczenie opłat eksploatacyjnych w kwotę najmu, ustalając je odgórnie. W tej sytuacji właściciel rozlicza się z najemcą na podstawie comiesięcznych faktur. To rozwiązanie wymaga jednak comiesięcznego wysiłku ze strony wynajmującego.
Już wiesz, jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego wiele zależy od tego, jakie ogrzewanie występuje w wynajmowanych mieszkaniu oraz od Twojego zaangażowania w wynajem. Comiesięczne kontrole płatności pochłaniają czas, dlatego należy się liczyć z większą pracą. Decydując się na współpracę z BingoWynajem możesz uniknąć dodatkowych obowiązków. Oferujemy kompleksowe zarządzanie najmem bez opłat wstępnych i w ramach współpracy przeprowadzamy między innymi rozliczenia bieżących opłat i najmu, przekazujemy wpłaty właścicielowi i składamy raporty z minionego miesiąca. Zainteresowanych serdecznie zachęcamy do kontaktu!
Przeczytaj również:
Kaucja w umowie najmu - to warto wiedzieć!