Jak przygotować się do wynajmu mieszkania?
Dla wielu osób wynajem mieszkania wydaje się wyjątkowo prostym i łatwym sposobem na spory zarobek. Właściciel nie pracuje, a co miesiąc zyskuje pieniądze wprost na swoje konto. Czy wynajem mieszkania rzeczywiście jest tak łatwy, na jaki powszechnie się go kreuje? Oczywiście, że nie. Wynajem mieszkania to biznes, którego głównym ryzykiem jest czynnik ludzki, najbardziej nieobliczalny z wszelkich innych czynników. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wynajmem mieszkań mogą napotkać pewne trudności, które wyeliminuje dopiero porządny bagaż doświadczenia. W jaki sposób zarządzać mieszkaniem, tak aby zminimalizować ryzyko i utrzymywać pełen komfort inwestycji?
Pomoc dla początkujących właścicieli
Osoby, które znalazły się w posiadaniu mieszkania na wynajem, często same zabierają się za cały proces wynajmu. Poszukiwanie najemcy, sporządzanie umowy i dogląd mieszkania w trakcie trwania wynajmu nie należą do prozaicznych czynności. Początkujący właściciel to osoba podatna na negatywne czynniki wynikające z natury ludzkiej. Pierwszą, i zarazem najlepszą, poradą dla początkujących jest kontakt z doświadczonymi pośrednikami lub biurami nieruchomości. Współpraca z zawodowcami pozwoli uniknąć ryzyka i zwiększy bezpieczeństwo inwestycji.
Zjawisko outsourcingu to nie ewenement na rynku mieszkań, a popularna praktyka mająca na celu maksymalizacje zysków i minimalizowanie ryzyka inwestycji. Profesjonalny pośrednik poszuka i zweryfikuje potencjalnych najemców oraz przeprowadzi cały proces rekrutacji – od pierwszej wizyty w mieszkaniu po sporządzenie odpowiedniej umowy o wynajem.
Współpraca z pośrednikiem lub biurem nieruchomości
Samodzielne prowadzenie wynajmu mieszkania to wyzwanie, na które nie każdy jest gotowy. Oszczędność na prowizji pośrednika jest jednak często jedynie iluzoryczna. Przyszły właściciel musi zadać sobie kilka pytań. Czy jest w stanie oprowadzić każdego zainteresowanego po mieszkaniu? Czy może sobie pozwolić na doglądanie lokatorów i naprawę bieżących usterek? Czy wie jak postępować, gdy najemca zaprzestanie płacenia czynszu miesięcznego? Gdzie się z tym zgłosić lub czym nakłonić najemcę do zmiany decyzji?
Podczas decyzji o samodzielnym wynajmie mieszkania należy pamiętać o licznych obowiązkach, które spadają na osobę odpowiedzialną za mieszkanie. Zatrudnienie osoby trzeciej to przede wszystkim oszczędność czasu i zaakceptowanie doświadczenia pośrednika. Doświadczony właściciel może pozwolić sobie na wynajem na własną rękę, ale wymaga to wysokiej podatności na ryzyko oraz lat doświadczenia w kontakcie z najemcami, w rozwiązywaniu przykrych problemów i umiejętności szybkiego reagowania na niesprzyjające warunki.
Bezpieczeństwo mieszkania na wynajęcie
Rozpoczęcie wynajmu własnego mieszkania rodzi wiele pytań, na które każdy właściciel powinien odpowiedzieć według własnych przekonań. Ustalenie priorytetów to pierwsza rzecz, która zadecyduje o zadowalających wynikach przyszłej inwestycji. Na co zwracać szczególną uwagę?
- Wysokość czynszu mieszkań na wynajem w okolicy.
- Długość okresu potencjalnej umowy o wynajem (Umowa na czas krótki, długi lub nieokreślony).
- Profil idealnego lokatora, czyli decyzja o możliwości wynajęcia mieszkania studentom, młodym parom czy rodzinom ze zwierzęciem.
- Określenie warunków, na które potencjalny najemca musi się zgodzić np.: zakaz palenia papierosów w mieszkaniu lub zakaz zmiany umeblowania mieszkania.
Ponadto, należy pamiętać o mniej znamiennych czynnikach wpływających na atrakcyjność oferty mieszkania na wynajem. Mieszkania umeblowane znajdą lokatorów o wiele szybciej niż mieszkania czekające na najemcę z własnymi meblami i wyposażeniem. Dobranie odpowiedniej kaucji również wpływa na powodzenie całego procesu wynajmu. Zbyt duża jednokrotna kaucja zniechęci osoby mniej zainteresowane, a przecież kaucję można negocjować, zwłaszcza w przypadku stabilnej sytuacji finansowej potencjalnego najemcy.
Odpowiednio przygotowana umowa o wynajem
Przygotowanie umowy, która angażuje obydwie strony współpracy i powstaje pod nadzorem zarówno właściciela, jak i najemcy to pierwszy krok do udanej inwestycji. Otwarty dialog między stronami pozwoli na przedstawienie własnych warunków i wspólne dojście do konsensusu. Wysokość kaucji, opłata za media oraz termin wypowiedzenia to elementy w pełni do negocjacji.
Podczas sporządzania umowy właściciel powinien zwracać szczególną uwagę na ustalony okres wypowiedzenia, termin wykonania protokołu zdawczo-odbiorczego oraz warunki wypowiedzenia umowy. Jeśli najemcy zależy na długotrwałą współpracę, sam zasugeruje zmiany w umowie, które pozwolą mu na długie korzystanie z najętego przez siebie mieszkania.
Wynajem mieszkania to czasochłonne zajęcie
Wbrew powszechnej opinii, wynajem własnego mieszkania to długotrwały proces, który pochłania czas i pieniądze, jeszcze zanim właściciel znajdzie odpowiedniego najemcę. Wystawienie ogłoszenia, odpowiadanie na każde pytanie potencjalnych lokatorów, oprowadzanie tych bardziej zdecydowanych czy sporządzanie umowy to wyjątkowo czasochłonne zajęcia. Jednak, tak jak z każda inwestycja wymagająca zaangażowania pieniędzy i czasu, jest to niezwykle opłacalne.
Odnalezienie idealnego kandydata na lokatora może wyeliminować problem zarządzana mieszkaniem na długie lata. Właśnie dlatego odpowiednie przygotowanie się do wynajmu jest najważniejszą częścią całego procesu. Bez znaczenia, czy właściciel pragnie działać na własną rękę, czy skorzystać z pomocy pośredników, czas poświęcony na przedstawienie jasnych warunków współpracy zaowocuje inwestycją o niskim ryzyku i z dużą stopą zwrotu.