Od każdego wynajmu mieszkania należy odprowadzić podatek dochodowy - niezależnie od tego, czy mieszkanie jest w pełni własnościowe, czy na kredyt hipoteczny. W ostatnich latach weszło sporo zmian w przepisach dotyczących terminu opłacania ryczałtu lub stawki przelewu. Jeżeli nie jesteś pewien, jak rozliczyć prywatny wynajem mieszkania, aby nie mieć problemów – zapoznaj się z naszym artykułem poradnikowym!
- Czym są zasady ogólne opodatkowania?
- Jak rozliczyć się za pomocą ryczałtu?
- Czy wynajem należy zgłaszać do urzędu skarbowego?
- Co zrobić, jeśli nie płaciło się podatku dochodowego od wynajmu?
Jak rozliczać się z wynajmu mieszkania?
Istnieją dwa sposoby opodatkowania właścicieli mieszkań. Osoby, które wynajmują mieszkanie prywatnie i bez działalności gospodarczej mogą skorzystać z zasad ogólnych opodatkowania lub ryczałtu. Zasady ogólne opodatkowania znane są wszystkim. Należy jednak pamiętać, iż podczas odprowadzania podatku na zasadach ogólnych rozliczamy się z dochodu. Warto zatem pamiętać, iż jako wynajmujący możesz odjąć koszty związane z mieszkaniem. Wliczają się w to m.in.:
- Koszty remontu mieszkania;
- Odpisy amortyzacyjne;
- Odsetki od kredytów hipotecznych.
Podczas rozliczania się na zasadach ogólnych wynajmujący może skorzystać z kwoty wolnej od podatku, a co za tym idzie – jeśli dochód roczny nie przekroczy 8 tys. złotych, podatek wyniesie 0 złotych. Jeżeli dochodu z tytuły wynajmu w ujęciu rocznym przekroczą 3089 zł, pojawia się również obowiązek przelewania miesięcznych zaliczek na podatek do urzędu skarbowego. Jeżeli roczne dochody nie wyniosą więcej niż kwota wolna od podatku – zaliczki są zwracane w formie.
Jak rozliczyć się z mieszkania na zasadach ryczałtu?
Ryczałt jest zasadniczo o wiele przystępniejszą formą rozliczania wynajmu. Rozliczanie się z wynajmu ryczałtem eliminuje konieczność wpłacania miesięcznych zaliczek. Głównymi wadami ryczałtu jest jednak kwota, od której podatek odprowadzamy. Korzystając z ryczałtu:
- Nie możesz korzystać z kwoty wolnej od podatku;
- Opodatkowujesz przychód, a nie dochód.
Procentowe stawki podatku ryczałtowego są natomiast dostosowane do wyżej wymienionych wad. Z przychodu poniżej kwoty 100 tys. złotych rocznie właściciel rozlicza się po stawce 8,5%, natomiast w przypadku przychodu wyższego niż 100 tys. Zł rocznie – 12,5%.
Opłacalność poszczególnych sposobów rozliczania podatków zależna jest od kosztów związanych z danym mieszkaniem. Jeżeli w mieszkaniu często wykonuje się remonty lub zakupy na rzecz najemcy – opłacalniejsze będzie rozliczenie na warunkach ogólnych. Jeżeli jednak mieszkanie nie generuje dużych kosztów – lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie ryczałt.
Czy wynajem mieszkania trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?
Od roku 2019 zniknął obowiązek zgłaszania wynajmu mieszkania do urzędu skarbowego. Wybór wpłaty zaliczki lub ryczałtu jest aktualnie traktowane jako wybór formy opodatkowania przychodów lub dochodów. Warto pamiętać, iż przy zasadach ogólnych opodatkowania należy co miesiąc wpłacać zaliczkę, a przy rozliczeniu ryczałtowym – miesięczny lub kwartalny ryczałt.
Osoby wybierające opodatkowanie ogólne rozliczają się przy pomocy PIT-36, a osoby, które wybrały ryczałt składają PIT-28. Wszelkie należności podatkowe przelewasz na swój mikrorachunek, a nie bezpośrednio na rachunek urzędu skarbowego.
Co zrobić, jeśli nie płaciło się podatku dochodowego od wynajmu?
Jeżeli właściciel mieszkania zapomniał rozliczyć się z dochodów lub przychodów płynących z tytułu umowy najmu, powinien niezwłocznie udać się do urzędu skarbowego i poinformować o tym urzędnika. Zasada tzw. czynnego żalu pozwoli właścicielowi uniknąć dodatkowej kary. Urząd skarbowy wyliczy należność podatkową oraz ewentualne odsetki. Jeżeli właściciel opłaci kwotę wyliczoną przez urząd skarbowy - nie powinny spotkać go nieprzyjemne konsekwencje.
Rozliczanie się z dochodów płynących z wynajmu mieszkania to jednak często jedynie ekscytująca wizja przyszłości. Zanim zdecydujesz się na formę opodatkowania, dowiedz się, jak całkowicie bezpiecznie wynająć mieszkanie. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań najemcy? Czy warto sporządzać regulamin mieszkania? Jak wypowiedzieć umowę najmu? Tego wszystkie dowiesz się z naszej serii artykułów poradnikowych. Miłej lektury!