Jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem?

26 czerwca 2020

Uniwersalny i schludny wygląd mieszkania to pierwszy krok do udanej inwestycji na rynku mieszkań na wynajem. Kilka chwil na najpopularniejszych serwisach oferujących ogłoszenia lokali na wynajem zdradza główne grzechy właścicieli mieszkań. Lokale przed remontem, podrapane ściany czy przestarzałe meble nie zachęcą potencjalnych klientów do odwiedzin mieszkania.

Oferty lokali pozbawionych stylu i porządku potrafią czekać na najemców nawet kilka miesięcy, a rynek ten nie wybacza tak podstawowych błędów. Wiele właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że urządzenie mieszkania, tak aby przykuwało uwagę nie jest skomplikowanym procesem. W jaki sposób urządzić mieszkanie w najbardziej efektywny sposób?

Mieszkanie urządzone pod wybrany profil najemcy

Kierowanie się własnym poczuciem stylu nie popłaca w branży mieszkań na wynajem. Właściciel powinien zdecydować się na uniwersalny wygląd, dostosowany wybraną przez siebie niszę. Mieszkania dla rodziców, młodych par czy studentów różnią się od siebie stylem, ponieważ oczekiwania poszczególnych grup docelowych są inne. Remont mieszkania pod wynajem powinien wyniknąć w uniwersalny efekt końcowy, gotowy na małe poprawki. Ograniczenie się do prostoty oznacza również oszczędność pieniędzy na remoncie oraz pozwala przyszłym najemcom na stworzenie mieszkania, w którym poczują się jak u siebie.

Grupa docelowa to najważniejszy czynnik wpływający na aranżacje mieszkania pod wynajem. Młoda para chętniej zamieszka w lokalu, w którym obecny jest pokój stylizowany na pokój dzienny i sypialnię. Jeśli najemcami mieliby zostać studenci, oba pokoje powinny przypominać samowystarczalne pomieszczenia, które tworzą poczucie małego mieszkania. Przed rozpoczęciem poszukiwań lokatorów, warto ustalić możliwy do osiągnięcia standard mieszkania.

Swobodna w aranżacji wnętrza mieszkania pod wynajem

Każdy potencjalny lokator pragnie poczuć się w nowym najmowanym mieszkaniu jak we własnym domu. Duża ilość mebli i niepotrzebnego wyposażenia spowoduje przytłoczenie i wycofanie się klientów z oferty. Zasadniczo, w większości mieszkań warto postawić na minimalizm. Sypialnia powinna zawierać łóżko, szafę i półkę nocną. Salon natomiast sofę, stolik z krzesłami i regał. Lokatorzy cenią sobie swobodę w dopasowaniu wystroju mieszkania do własnych potrzeb.

Doświadczony właściciel zadba, aby pewny i godny zaufania lokator mógł rozpocząć przygodę z nowym mieszkaniem z własnym wyposażeniem i meblami. Koszt przechowywania dotychczasowych mebli w zewnętrznym magazynie może okazać się niewarty wcześniejszego wyposażania mieszkania przez właściciela.

Najemcy zwracają uwagę na kuchnię i łazienkę

Znaczna większość najemców rozpoczyna pierwszą wizytę w mieszkaniu dokładnymi oględzinami pomieszczeń wspólnych – kuchni i łazienki. Właściciel przygotowujący mieszkanie pod wynajem powinien zwrócić szczególną uwagę na remont tych dwóch pomieszczeń. Na co zwracać uwagę w przypadku remontu kuchni?

  1. Kuchnia powinna być kompletnie wyposażona i umeblowana. Jeśli ma być atrakcyjna, powinna zawierać lodówkę, piekarnik i kuchenkę. Dodatkową wartością kuchni z pewnością zapewnią mikrofalówka, zmywarka i wszechstronny blat.
  2. Kuchnia powinna być otwarta, a dostęp do niej powinien być z każdego pokoju w mieszkaniu.
  3. Materiały użyte podczas remontu kuchni powinny być odporne na częstą eksploatację.

Remont łazienki jest o wiele łatwiejszy od pełnego remontu kuchni. Minimalistyczna aranżacja łazienki nie zrazi potencjalnych mieszkańców swoją pstrokatością. Doświadczony właściciel celuje w stonowane kolory kafelków oraz trwałą armaturę. Większość najemców preferuje prostą i użyteczną łazienkę.

Jak oszczędzić na wyposażeniu mieszkania pod wynajem?

Właściciele mieszkań przeznaczonych dla studentów lub młodych par, często decydują się na oszczędność w kwestii wystroju mieszkania. Niższe wymagania potencjalnych najemców zezwalają na wyposażenie mieszkania w używane meble, które niejednokrotnie kosztują nawet kilka razy mniej od nowych. Szukanie odpowiednich mebli może zająć czas, ale w dłuższym terminie może okazać się opłacalne. Wiele właścicieli mieszkań na wynajem decyduje się na przemeblowanie co kilka lat, dlatego znalezienie zdatnych do użytku mebli nie powinno być problemem.

Kluczem do rozsądnego i oszczędnego remontu i zmiany wyposażenia mieszkania jest określenie odpowiedniego budżetu. Koszty aranżacji mieszkania odbiją się w cenie miesięcznego czynszu, co pozwoli właścicielowi na statyczne odrobienie zainwestowanych pieniędzy. Wiele właścicieli szuka najemców już w trakcie trwania remontu. Zabieg ten pozwala na wstrzelenie się w sezon wzmożonego ruchu najemców oraz, w przypadku znalezienie najemcy długookresowego, dostosowania mieszkania do jego potrzeb.

Mieszkanie na wynajem to nadal mieszkanie

Podczas wyposażania mieszkanie na wynajem warto pamiętać, że nie jest to składowisko nieużywanego sprzętu AGD i mebli. Docelowo, służyć ma jako mieszkanie osoby lub osób, ceniących sobie schludność i poczucie bezpieczeństwa. Profesjonalny właściciel nie traktuje najemcy jako źródło pieniędzy, które wspomoże go w przechowywaniu ulubionych, ale nieużywanych mebli. Pozbycie się niepasujących do stylizacji mebli i wyposażenia zwiększy atrakcyjność mieszkania na wynajem oraz zwiększy szansę znalezienia najemcy na najem długoterminowy.


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


  • Telefon (w dziale "kontakt")
  • E-mail (w dziale "kontakt")
  • NIP 6462860237
  • REGON 241635789
  • Adres Stanisławowska 47
  • Kod i miasto: 54-611, Wrocław