Kaucja w umowie najmu – to warto wiedzieć!

20 maja 2022

Kaucja w umowie najmu zabezpiecza wynajmującego w przypadku nieopłacania czynszu lub zniszczenia nieruchomości przez nieodpowiedzialnego najemcę. Kiedy właściciel może nie zwrócić kaucji? Co wynajmujący może potrącić z kaucji? Co zrobić, gdy wynajmujący nie chce zwrócić kaucji bezpodstawnie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Kaucja w umowie najmu - Co wynajmujący może potrącić z kaucji?

Wynajmujący może potrącić część lub całość kaucji w kilku przypadkach. Jest to zabezpieczenie w przypadku nieopłacania czynszu, jak i rachunków za media, jeśli zostały one ujęte w umowie. Dodatkowo kaucja w umowie najmu pokrywa uszkodzenia nieruchomości i wyposażenia. Jeśli właściciel mieszkania wynajmuje mieszkanie z wyposażeniem, może porównać stan przedmiotów z protokołem zdawczo-odbiorczym, w przypadku jakichkolwiek braków, kaucja zostanie potrącona.

Jakie szkody wiążą się z potrąceniem kaucji?

Kiedy wynajmujący może potrącić część lub całość kaucji w związku z uszkodzeniem lokalu, lub jego wyposażenia? Poniżej przedstawiamy przykładowe usterki:

  • Uszkodzenie ścian (np. pochlapanie, porysowanie ścian);
  • Uszkodzenie podłóg (np. zalanie paneli lub wyszczerbienie płytek);
  • Szkody wynikające z niedostatecznej dbałości o lokal (np. obtłuczony okap, piekarnik, zakamienione fugi, pleśń na silikonie);
  • Uszkodzenie mebli (przypalenia, pocięcia blatów, uszkodzenie zawiasów).

Kaucja w umowie najmu - Jakie szkody nie łączą się z potrąceniem kaucji?

Nie wszystkie szkody wynikają ze złej woli najemcy i wiążą się wyłącznie z normalną eksploatacją lokalu. Lokator co prawda nie powinien oddać mieszkania w gorszym staniu niż w dniu podpisania umowy, jednak często meble i sprzęty w wynajmowanych mieszkaniach nie są najnowsze i siłą rzeczy ulegają zużyciu. Najemca nie pokrywa na przykład kosztów dotyczących wymiany zużytych uszczelek, samoistnych pęknięć na ścianie, wytarcia się klamek, tapicerek, wykładzin, dywanów czy pożółknięcia fug. W celu zabezpieczenia obu stron najmu warto dołączyć do protokołu zdawczo-odbiorczego dokumentację ze zdjęciami, obrazującą wygląd lokalu w dniu podpisania umowy. Ułatwi to porównanie z obecnym stanem nieruchomości. Brak dokumentacji w postaci zdjęć uniemożliwia również udowodnienie winy najemcy, dlatego zawczasu warto się zabezpieczyć.

Kaucja w umowie najmu a ostatni czynsz

Wielu najemców chce uniknąć płacenia ostatniego czynszu, wykorzystując w tym celu środki z kaucji. Należy jednak pamiętać, że taka procedura zależy wyłącznie od dobrej woli wynajmującego i wymaga wcześniejszego ustalenia. Istnieje bowiem ryzyko, że decydując się na to rozwiązanie, straci możliwość potracenia kaucji na rzecz pokrycia ewentualnych szkód, spowodowanych przez najemcę. Dlatego w tej sytuacji zwykle właściciel mieszkania porównuje obecny stan lokalu z zawieranym przy podpisaniu umowy protokołem zdawczo-odbiorczym, dodatkowo wzbogaconym dokumentacją fotograficzną.

Kaucja w umowie najmu - co zrobić, gdy wynajmujący nie chce zwrócić kaucji?

Najemca powinien zwrócić kaucję w ciągu 1 miesiąca od dnia opróżnienia lokalu. W przypadku, gdy wynajmujący nie chce bezpodstawnie zwrócić kaucji lub zwleka z jej oddaniem, można dochodzić swoich praw przed sądem, wystosowując pozew. Powinny znaleźć się w nim dane osobowe i adresowe najemcy oraz dane wynajmującego, adres lokalu, którego dotyczy pozew i okres najmu. Ponadto potrzebne będą takie dokumenty jak potwierdzenia przelewów, dotyczących czynszu oraz wpłacenia kaucji czy protokół zdawczo-odbiorczy.

Kaucja w umowie najmu to przede wszystkim zabezpieczenie dla wynajmującego. Już wiesz, co wynajmujący może potrącić z kaucji, a kiedy jest to bezzasadne. Aby uniknąć problemów na koniec współpracy, obie strony powinny zabezpieczyć się przy już na etapie podpisywaniu umowy najmu, sporządzając protokół zdawczo-odbiorczy waz z dokumentacją fotograficzną.

Interesuje Cię kompleksowe zarządzanie najmem Twoim mieszkaniem? Decydując się na wsparcie BingoWynajem, możesz liczyć na wizyty kontrolne z naszej strony. Czuwamy nad stanem technicznym lokalu, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek, wzywamy odpowiedniego fachowca. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły współpracy!

Przeczytaj również:

Najem okazjonalny - jakie warunki należy spełnić?

Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu?


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


  • Telefon (w dziale "kontakt")
  • E-mail (w dziale "kontakt")
  • NIP 6462860237
  • REGON 241635789
  • Adres Stanisławowska 47
  • Kod i miasto: 54-611, Wrocław