Szukanie współlokatora – Jak znaleźć odpowiedniego współlokatora do mieszkania?

10 grudnia 2020

Problem poszukiwań lokatora do najmowanego mieszkania może dotknąć każdego z nas. Jeśli nie jesteśmy w stanie mieszkań w lokalu na własną rękę, szukamy kogoś, kto będzie odpowiednim partnerem przez cały czas trwania umowy. Czego przestrzegać się podczas szukania lokatora? Jak znaleźć kogoś na kim będzie można polegać? Czy poszukiwania lokatora warto przeprowadzać we współpracy z właścicielem mieszkania?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania dodatkowego lokatora chciałbyś znaleźć pierwszego chętnego na najem mieszkania? Dowiedz się, jak znaleźć najemcę!

Zacznij od określenia swoich potrzeb

Jeżeli w niedalekiej przyszłości zamierzamy wprowadzić się do nowego mieszkania, ale o wiele łatwiej będzie nam rezydować tam z kimś, rozpisz sobie cechy idealnego lokatora. Cenisz sobie pozmywane naczynia? Nie chcesz, aby ktoś obcy korzystał z Twoich kosmetyków? A może potrzebujesz rano kilku minut ciszy, aby rozpocząć swój dzień od porannych ćwiczeń. Rozmowa to absolutna podstawa. Przekaż potencjalnemu lokatorowi Twoje nawyki i plan dnia. Szczera i długa rozmowa pozwoli Ci uniknąć problemów w przyszłości. Jest to szczególnie ważne w przypadku podpisywania umowy najmu na dłuższy okres.

Szanuj własność współlokatora

Poszanowanie własności może wydawać się trywialne, ale wcale nie zawsze takie jest. Sytuacji, w których umowy najmu zostają rozwiązane przez brak możliwości współpracy lokatorów jest multum. Pamiętaj, aby postawić jasne granice w kwestii prywatności. Nie korzystaj z cudzego jedzenia lub cudzych kosmetyków, jeśli wcześniej nie uzgadnialiście tego wspólnie z lokatorem. Mieszkanie w wynajętym mieszkaniu bez ściśle określonych granic może mieć opłakane skutki.

Pamiętaj o regulowaniu płatności

Nie ma nic gorszego, niż współlokator, który notorycznie spóźnia się z płatnościami za wynajem lub rachunki. Już podczas podpisywania umowy z właścicielem zadbaj, aby każdy lokator wynajmowanego mieszkania wiedział kiedy należy uiścić wszelkie opłaty znajdujące się w warunkach umowy. Wspólnie z właścicielem ustalcie sposób rozliczania mediów oraz datę regulowania płatności. Nie zapominaj, że wynajmujący ma prawo podpisać osobną umowę z każdym najemcą, nie musi być to umowa wspólna. Zróżnicowanie opłat np. z tytułu różnych wielkości pokoju to coraz częstsza praktyka, do której zachęcamy zarówno właścicieli, jak i lokatorów. mimo wszystko, zasady regulowania rachunków powinny być wyraźnie określone już na samym początku wspólnego mieszkania w najmowanym lokalu.

Rozmawiajcie z właścicielem mieszkania

Jeśli lokatorzy sami się nie znają, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że właściciel będzie znał ich jeszcze gorzej. Przed podpisaniem umowy ustalcie wspólnie z właścicielem zasady organizowania imprez, możliwość sprowadzania przyjaciół lub członków rodziny do mieszkania lub możliwość opiekowania się swoim zwierzęcym pupilem. Ponadto, zadbajcie o to, aby każdy z lokatorów posiadał swój własny komplet kluczy do najmowanego mieszkania. Wszelkie potencjalne obostrzenia lub nakazy powinny znaleźć się we wstępnej umowie najmu, którą właściciel prezentuje potencjalnym lokatorom.

Lokatorzy nie muszą być od siebie zależni

To, że dana grupa ludzi zamierza ze sobą mieszkać nie oznacza, że są od siebie całkowicie zależni. W interesie właściciela mieszkania leży uważne poznanie każdego z przyszłych lokatorów. Nie należy ufać przyszłemu lokatorowi na słowo, zwłaszcza w kwestii szukania współlokatora. Właściciel mieszkania powinien określić, czy bardziej pasuje mu niepracujący student, czy dorosła i pracująca na etacie kobieta. Nie jest również wykluczone, że współlokatorzy spędzą ze sobą sporo czasu, a niektóre z wad danej osoby wyjdą dopiero po czasie. Warto pamiętać, iż nawet małe rzeczy wywierają nie raz olbrzymi wpływ na zachowanie poszczególnych osób. Skonsultuj z właścicielem mieszkania profil potencjalnego lokatora, a z pewnością nikt nie poczuje się stratny przy ostatecznym rozwiązaniu tej kwestii.

Wybór odpowiedniego współlokatora może być problematyczny. Jeżeli jako właściciel nie ufasz potencjalnemu lokatorowi w tej kwestii, postaraj się zaaranżować spotkanie wszystkich zainteresowanych Twoim mieszkaniem. Wcześniejsze zapoznanie potencjalnych lokatorów pozwoli na wykrycie wszelkich rażących różnic w ich codziennym funkcjonowaniu, co z pewnością przełoży się na wynajem bez większych problemów i afer.


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


  • Telefon (w dziale "kontakt")
  • E-mail (w dziale "kontakt")
  • NIP 6462860237
  • REGON 241635789
  • Adres Stanisławowska 47
  • Kod i miasto: 54-611, Wrocław