Kto płaci podatek od wynajmu mieszkania i ile wynosi?

17 kwietnia 2024

Wynajem mieszkania to wciąż atrakcyjne i stabilne źródło przychodu zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać o dochowaniu określonych obowiązków podatkowych. Kto płaci podatek od wynajmu mieszkania? Jakie są formy opodatkowania najmu i jaka jest wysokość podatku? Odpowiedzi na te oraz inne pytania uzyskasz w naszym dzisiejszym wpisie.

Kto płaci podatek od najmu mieszkania?

Podatek od wynajmu mieszkania jest obowiązkiem wszystkich osób fizycznych oraz przedsiębiorców, którzy uzyskują w ten sposób przychody. Od 2024 roku dodatkowo w najmie prywatnym nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu oraz nie jest przewidziana kwota wolna od podatku.

Formy opodatkowania najmu mieszkania

Posiadasz jedno mieszkanie na wynajem? W tej sytuacji dotyczą Ciebie warunki dla osób wynajmujących lokal jako osoba prywatna. Jeśli wynajmujesz kilka lokali, najprawdopodobniej konieczne będzie rozliczanie się w ramach działalności gospodarczej. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z wynajmowaniem mieszkań, najlepiej udać się do urzędu skarbowego, aby uzyskać dokładne informacje na ten temat. Poniżej znajdziesz więcej szczegółów dotyczących rozliczania się z wynajmu.

Wynajem mieszkania od osoby fizycznej

Od 2024 roku zmieniły się warunki rozliczania dla osób czerpiących przychody z najmu prywatnego. Obecnie jedyną dostępną formą opodatkowania jest ryczałt ewidencjonowany. Jego stawka standardowo wynosi 8,5%, w sytuacji, gdy przychody z najmu nie przekraczają kwoty 100 tys. rocznie. W przypadku większych zysków, powyżej 100 tys. na rok, stawka wynosi 12,5%. Nie ma konieczności zgłaszania do urzędu skarbowego chęci rozliczania się ryczałtem. Pamiętaj jedynie o terminowym odprowadzaniu zaliczek do właściwego urzędy skarbowego, a w w tytule wpisz dokładnie, czego dotyczy przelew. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opłaca się co miesiąc lub co kwartał, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu (lub kwartale), w którym uzyskano przychód. Jeśli chcesz skorzystać z kwartalnego rozliczanie podatku, poinformuj o tym urząd skarbowy w zeznaniu rocznym, wypełniając PIT-28.  Choć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie jest wysoki, warto pamiętać o tym, że ta forma rozliczania się uniemożliwia odliczenie kosztów uzyskania przychodu.

Wynajem mieszkania w ramach działalności gospodarczej

Prowadząc działalność gospodarczą związaną z najmem mieszkań, możliwe jest rozliczenie podatku od przychodów z najmu nie tylko w formie ryczałtu, ale także według skali podatkowej lub w ramach podatku liniowego. Wybór sposobu rozliczania należy rozważyć indywidualnie, tak, aby wybrać dla siebie jak najbardziej korzystne rozwiązanie. Co ważne, od 2023 roku prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani zapłacić maksymalną stawkę podatku. Do tej pory wynosiła ona 1 zł za 1 metr kwadratowy, obecnie stawka to 28,78 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania?

Dla ryczałtu ewidencjowanego ustalone są dwie stawki:

 1. 8,5% przychodu – do 100 000 zł.
 2. 12,5% przychodu – powyżej 100 000 zł.

Przychody liczy się z całego roku podatkowego i dotyczą one zysków z każdego rodzaju nieruchomości, tj. domów, mieszkań, budynków, gruntów, bez względu na rodzaj umowy (wlicza się zarówno umowę najmu, umowę najmu okazjonalnego, umowę dzierżawy, poddzierżawy itp.). Rozliczając się wspólnie z małżonkiem podwyższona stawka ryczałtu obowiązuje od przychodów powyżej 200 tys. zł.

Co grozi za brak podatku od wynajmu mieszkania?

Unikanie płacenia podatków od przychodu z najmu może nieść za sobą poważne konsekwencje. Zaleganie z opłatami może zostać zinterpretowane jako wykroczenie skarbowe lub jako przestępstwo skarbowe. W pierwszym przypadku otrzymasz karę finansową w wysokości dwukrotności obowiązującego minimalnego wynagrodzenia o pracę. Konieczne będzie również zapłacenie zaległego podatku wraz z naliczonymi odsetkami. Jeśli czyn zostanie uznany za przestępstwo podatkowe z uwagi na zaległości przekraczające podaną kwotę, karę wymierza sąd. W celu uniknięcia kary, warto zgłosić się do urzędu skarbowego z tzw. czynnym żalem i zapłacić wszystkie istniejące zobowiązania podatkowe.

Zarządzanie najmem, a podatek

BingoWynajem nie zajmuje się rozliczaniem podatku od wynajmu mieszkania. Możemy jednak na życzenie klienta przygotować miesięczne lub roczne zestawienia, które przyspieszą i ułatwią właścicielowi mieszkania samodzielnie rozliczenie podatku.

 

Podsumowanie

 1. Podatek od wynajmu mieszkań jest obowiązkiem wszystkich osób czerpiących zyski z najmu nieruchomości.
 2. Dla osób uzyskujących przychody z najmu prywatnego przewidziano możliwość rozliczenia w ramach ryczałtu ewidencjonowanego.
 3. Dla ryczałtu od przychodu ewidencjonowanego przewidziano dwie stawki – 8,5% i 12,5%, w zależności od uzyskanych przychodów.
 4. Rozliczając się z małżonkiem można liczyć na lepsze warunki – drugi próg podatkowy zaczyna się od przychodu powyżej 200 tys. złotych,
 5. Ryczałt opłaca się co miesiąc lub kwartalnie do 20. dnia kolejnego miesiąca, po miesiącu kiedy uzyskano przychód.
 6. Należy pamiętać, że ryczałt uniemożliwia odliczenie kosztów uzyskania przychodów.
 7. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczyć przychody z najmu w formie ryczałtu, podatku liniowego lub według skali podatkowej.
 8. Prowadząc działalność, należy zapłacić maksymalną stawkę podatku, która od ubiegłego roku wynosi 28,78 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
 9. Niepłacenie podatków wiąże się z dotkliwymi karami. Zaległości mogą zostać zinterpretowane jako wykroczenie skarbowe lub przestępstwo karne.
 10. Aby uniknąć kary, należy zgłosić się do właściwego urzędu skarbowego z czynnym żalem i opłacić zaległości.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jak rozliczyć podatek z najmu mieszkania?

Od ubiegłego roku umowy z tytułu najmu prywatnego rozlicza się w formie ryczałtu. Należy wpłacić co miesiąc lub co kwartał należną kwotę od podatku dochodowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano przychód. Prowadząc działalność można rozliczać się w ramach ryczałtu ewidencjonowanego, podatku liniowego lub według skali podatkowej.

Ile trzeba zapłacić do urzędu skarbowego za wynajem mieszkania?

W ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy zapłacić podatek wynoszący 8,5% przy przychodach z najmu do 100 tys. złotych lub 12,5% przy przychodach powyżej 100 tys. złotych (w przypadku małżeństw drugi próg obowiązuje od kwoty przekraczającej 200 tys. złotych).

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy najmie prywatnym?

Obowiązek podatkowy przy najmie prywatnym powstaje w momencie wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT).


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


 • Telefon (w dziale "kontakt")
 • E-mail (w dziale "kontakt")
 • NIP 6462860237
 • REGON 241635789
 • Adres Stanisławowska 47
 • Kod i miasto: 54-611, Wrocław