Wynajem mieszkania bez umowy – czym grozi?

9 czerwca 2022

Wynajem mieszkania bez umowy nie jest rzadkością. Co grozi za wynajem mieszkania na czarno? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej!

Wynajem mieszkania bez umowy a urząd skarbowy

Każda umowa najmu powinna zostać zgłoszona do urzędu skarbowego. W związku z uzyskiwanymi zyskami konieczne jest odprowadzanie podatku dochodowego. Wiele osób próbuje uniknąć płacenia podatków, decydując się na wynajem mieszkania na czarno. Według prawa cywilnego wynajem mieszkania bez umowy jest nielegalnym procederem, jeśli trwa powyżej 12 miesięcy. Dodatkowo umowa trwająca krócej według kodeksu cywilnej nie musi mieć formy pisemnej. Problemy zaczynają się więc właściwie po 12 miesiącach od nielegalnego wynajmu. O wynajmie na czarno może powiadomić urząd skarbowy właściwie każdy – lokator, sąsiedzi, a nawet sam wynajmujący. Zwykle dzieje się tak w sytuacji, gdy pojawiają się problemy z płaceniem czynszu i niechęcią wyprowadzki. Nieodprowadzanie podatków wiąże się jednak z koniecznością zapłaty kary grzywny. Ile wynosi kara za wynajem mieszkania na czarno? Kara grzywny za wykroczenie skarbowe w 2022 r. może wynieść od 301 zł do 60 200 zł. Nie obędzie się również bez opłacenia zaległego podatku wraz z odsetkami.

Wynajem mieszkania bez umowy - konsekwencje dla wynajmującego

Decydując się na wynajem mieszkania, podstawą prawną jest zawierana umowa najmu. Często zdarza się jednak, że wielu właścicieli mieszkań chce uniknąć płacenia podatków i wynajmuje mieszkanie bez umowy. Takie rozwiązanie jest korzystne pod względem finansowym, jednak niesie za sobą także mnóstwo potencjalnych problemów. Przede wszystkim brak umowy uniemożliwia udowodnienie lokatorowi ewentualnych szkód w przypadku niedostatecznej dbałości o mieszkanie. Problemem może być również egzekucja czynszu, jeśli najemca zalega z opłatami. Czasami konieczna jest także wieloletnia walka w sąsiedzie o eksmisję lokatora, który nie chce dobrowolnie opuścić mieszkania.

Wynajem mieszkania bez umowy - konsekwencje dla najemcy

Brak umowy nie jest również korzystny dla najemcy, ponieważ nie są zawarte na piśmie żadne ustalenia, takie jak zwrot kaucji czy okres wypowiedzenia. Istnieje poważne ryzyko utraty dachu nad głową z dnia na dzień, bez zachowania terminu wypowiedzenia. Często wynajmujący zatajają również fakt na temat stanu faktycznego lokalu i w przypadku usterek celowo obarczają kosztami lokatora, kiedy konieczne będzie dokonanie drobnych prac remontowych czy naprawa sprzętu AGD. Oczywiście podpisanie umowy nie gwarantuje uniknięcia podobnych problemów, jednak o wiele łatwiej rozwiązać wszelkie konflikty i skutecznie zostają zabezpieczone interesu obu stron.

Wynajem mieszkania bez umowy - problemy z eksmisją

Ewentualne zniszczenie sprzętu lub pogorszenie stanu lokalu to nie jedyny problem wynajmującego. Brak umowy może bardzo utrudnić usunięcie najemcy, który zalega z czynszem i nie chce dobrowolnie opuścić lokalu. Nawet osoby bezprawnie zajmujące lokal, nie mogą zostać z niego wyeksmitowane bez podjęcia odpowiednich kroków. Zwłaszcza gdy lokatorzy są osobami należącymi do grupy szczególnie chronionych, np. zmagają się z niepełnosprawnością lub są to kobiety ciężarne. Chcąc wyeksmitować nieuczciwego lokatora należy złożyć pozew do sądu. Powinien on zawierać umowę najmu, z wyszczególnionymi informacjami dotyczącymi długości umowy, wysokości czynszu oraz okres wypowiedzenia. Zatem wynajem mieszkania bez umowy może znacznie utrudnić eksmisję i sprawić, że proces będzie ciągnąć się latami, narażając wynajmującego na ogromne straty finansowe. Samodzielne próby usunięcia najemcy mogą skończyć się sprawą w sądzie, a polskie prawo bardzo zabezpiecza prawa najemców i może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami dla wynajmującego.

Wynajem mieszkania bez umowy ma właściwie niewiele zalet – pozwala jedynie uniknąć formalności i płacenia podatków, uzyskując stuprocentowy zysk z wynajmu mieszkania. Niestety wielu wynajmujących, zaślepionych możliwością uzyskania większego zysku zapomina o ryzyku, z jakim wiąże się wynajem mieszkania na czarno. W przypadku nieuczciwego najemcy problemem może być odzyskanie pieniędzy za poczynione uszkodzenia mienia. Dużym problemem będzie także otrzymanie wyroku eksmisyjnego z sądu bez posiadania umowy najmu. Nawet jeśli najemca okaże się odpowiedzialną osobą, ktoś może zgłosić nielegalne działa do urzędu skarbowego, a kara za wynajem mieszkania na czarno może być bardzo wysoka.

Jeśli interesuje Cię legalny wynajem mieszkania i szukasz wsparcia w tym zakresie, wybierz zarządzanie najmem od BingoWynajem. Skontaktuj się z nami i ustal szczegóły współpracy!

Przeczytaj również:

Jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania?

Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu?

Najem okazjonalny - jakie warunki należy spełnić?

 

 

 

 


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


  • Telefon (w dziale "kontakt")
  • E-mail (w dziale "kontakt")
  • NIP 6462860237
  • REGON 241635789
  • Adres Stanisławowska 47
  • Kod i miasto: 54-611, Wrocław