Wynajem mieszkania bez umowy – czym grozi wynajmowanie mieszkania na czarno?

22 marca 2024

Wynajem mieszkania bez umowy to dla wielu właścicieli mieszkań możliwość większego zarobku, ponieważ nie regulują kwestii podatkowych. Co grozi za wynajem mieszkania na czarno? Jakie minusy ma to rozwiązanie? Zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem i dowiedz się więcej na ten temat.

Wynajem mieszkania bez umowy – konsekwencje dla wynajmującego

Umowa najmu to zabezpieczenie dla obu stron umowy. Niestety wielu właścicieli nieruchomości próbuje uniknąć płacenia podatków i decyduje się na wynajem mieszkanie bez zawierania umowy. Choć takie rozwiązanie daje możliwość większego zarobku, niestety ma wiele wad i jest niezwykle niebezpieczne dla wynajmującego.

Możliwe straty finansowe

Przede wszystkim bez umowy i spisanego protokołu zdawczo-odbiorczego ciężko będzie udowodnić najemcy ewentualne szkody w przypadku zaniedbania mieszkania. Kolejnym problemem może być wyegzekwowanie zaległości czynszowych.

Problemy z egzekwowaniem zobowiązań

W sytuacji, gdy dochodzi do nieporozumień pomiędzy najemcą a wynajmującym, bez podpisanej umowy trudno udowodnić szczegóły zobowiązań, takie jak między innymi wysokość czynszu, termin płatności, wypowiedzenia czy sam okres obowiązywania umowy.

Brak umowy najmu a eksmisja

Chyba największym problemem, jaki rodzi wynajem mieszkania bez umowy, jest eksmisja najemcy, który zalega z płatnościami. Jeśli lokator nie chce opuścić mieszkania dobrowolnie, usunięcie go z mieszkania będzie bardzo problematyczne. Niestety zgodnie z polskim prawem nawet bez umowy nie można wyrzucić z mieszkania osoby, która bezprawnie zajmuje lokal, zwłaszcza jeśli najemca należy do grup szczególnie chronionych, np. jest niepełnosprawny. Próby usunięcia najemcy na własną rękę mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla wynajmującego. Aby pozbyć się najemcy z mieszkania, należy złożyć pozew do sądu wraz z podpisaną umową. Jej brak może wydłużyć eksmisję nawet o kilka lat, co wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi dla wynajmującego.

Wynajem mieszkania bez umowy – konsekwencje dla najemcy

Wynajem mieszkania bez umowy to także niekorzystne rozwiązanie dla najemcy. Przede wszystkim największymi problemami są okres wypowiedzenia oraz ewentualna utrata kaucji. Zdarza się również, że wynajmujący ukrywa usterki w mieszkaniu, a za ich usunięcie koszty ponosi lokator. Pisemna umowa najmu mieszkania zabezpiecza zatem również interesy lokatora.

Brak zwrotu kaucji

Bez umowy ciężko jest udowodnić jakiekolwiek ustalenia zawarte ustnie. W przypadku kaucji opłacanej do ręki brak dowodu, że taka transakcja miała miejsce, dlatego właściciel może unikać jej wypłacenia przy wyprowadzce.

Nieuregulowany okres wypowiedzenia umowy

Wynajem mieszkania bez umowy wiąże się również z obawą nagłego zakończenia umowy, bez zachowania okresu wypowiedzenia. W ten sposób można stracić dach nad głową niemal z dnia na dzień. Pisemna umowa zapewnia lokatorowi prawnie okres wypowiedzenia, dając czas na znalezienie nowego lokalu.

Wynajem bez umowy a Urząd Skarbowy

Choć umowa powinna zostać zawarta w formie pisemnej, jeśli trwa dłużej niż 12 miesięcy, od początku istnieje obowiązek zgłoszenia najmu lokalu do właściwego urzędu skarbowego, a tym samym odprowadzanie podatku dochodowego. Zgłoszenia o nielegalnym procederze może dokonać każdy – na przykład sąsiedzi, lokator, a nawet sam wynajmujący. Zazwyczaj dochodzi do takiej sytuacji, gdy najemca zwleka z opłatami czynszowymi lub nie chce się wyprowadzić. Należy pamiętać, że za nieodprowadzanie podatków grozi kara grzywny.., Ile wynosi kara za wynajem mieszkania na czarno? Kara grzywny za wykroczenie skarbowe w 2022 r. może wynieść od 301 zł do 60 200 zł. Niestety konieczne będzie także zapłacenie zaległego podatku wraz z odsetkami.

 

 

 

 

Podsumowanie

 1. Wynajem mieszkania bez umowy wiąże się z wieloma zagrożeniami.
 2. W przypadku zaniedbania lokalu ciężko udowodnić ewentualne szkody oraz wyegzekwować zaległości czynszowe.
 3. Równie trudne może być wyeksmitowanie nieuczciwego najemcy, ponieważ jest on chroniony przez polskie prawo, nawet jeśli zajmuje lokal nielegalnie.
 4. Aby pozbyć się najemcy, który nie płaci czynszu i nie chce opuścić mieszkania, konieczne jest złożenie pozwu do sądu wraz z podpisaną umową. Bez dowodu w postaci umowy, sprawa może ciągnąć się latami, narażając właściciela nieruchomości na duże straty finansowe.
 5. Wynajem mieszkania bez umowy to także ryzyko dla najemcy. Może on nie otrzymać kaucji zwrotnej, ponieważ bez podpisanej umowy nie ma żadnego dowodu, że doszło do jej wpłacenia.
 6. Ponadto lokator nie jest chroniony okresem wypowiedzenia umowy i może utracić dach nad głową z dnia na dzień.
 7. Wynajmując mieszkanie, należy zgłosić najem lokalu do właściwego urzędu skarbowego i odprowadzać podatek dochodowy.
 8. Nieodprowadzanie podatków wiąże się z karą grzywny oraz koniecznością zapłacenia zaległego podatku wraz z odsetkami.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Czy wynajem mieszkania bez umowy jest legalny?

Prawo przewiduje zawarcie umowy ustnej pomiędzy wynajmującym i najemcą, dlatego wynajem mieszkania bez umowy, który trwa poniżej 12 miesięcy, jest legalny.

Czy można wyrzucić lokatora z mieszkania bez umowy?

Niestety, eksmisja lokatora z nieruchomości bez umowy może być skomplikowana. Samodzielnie próby usunięcia nieuczciwego lokatora wiążą się z konsekwencjami prawnymi. Jedynym sposobem na usunięcie najemcy z lokalu jest droga sądowa, co w przypadku najmu bez umowy może trwać nawet kilka lat.

Gdzie zgłosić wynajem bez umowy?

Wynajmujący ma obowiązek zgłosić najem mieszkania do właściwego urzędu skarbowego.

Czy wynajmując mieszkanie trzeba to zgłosić do urzędu skarbowego?

Wynajmując mieszkanie należy zgłosić to do urzędu skarbowego. Ponadto trzeba opłacać składki, a na koniec roku podatkowego złożyć PIT-28.

Czym grozi wynajem bez umowy?

Wynajem bez umowy wiąże się z karą grzywny, która stanowi od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia.


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


 • Telefon (w dziale "kontakt")
 • E-mail (w dziale "kontakt")
 • NIP 6462860237
 • REGON 241635789
 • Adres Stanisławowska 47
 • Kod i miasto: 54-611, Wrocław