Wynajem mieszkania na pokoje – Czy się opłaca?

20 grudnia 2020

Wynajem mieszkania na pokoje to idealny sposób na regularny przychód. Niestety, tak jak wszelka dywersyfikacja, szukanie chętnych na osobne pokoje również wiąże się z kilkoma obowiązkami, powinnościami oraz… przeszkodami. Warto jednak pamiętać, że wynajem mieszkania na pokoje nie dotyczy wyłącznie właścicieli wolnych nieruchomości. Każdy, kto posiada w swoim mieszkaniu wolny pokój może spróbować swoich sił w jego wynajmowaniu. Od czego zacząć?

Czy wynajem mieszkania na pokoje się opłaca?

Właściciele dużych domów lub mieszkań nie raz zastanawiali się nad wynajęciem wiecznie wolnego pokoju komuś, komu udałoby się wpisać w styl życia wszystkich mieszkańców. Wynajęcie naprawdę sporych rozmiarów nieruchomości jednej osobie może być trudne, dlatego wynajem mieszkania na pokoje ukazuje się jako dużo łatwiejsza do wyegzekwowania alternatywa. Kto decyduje się na najmowanie osobnych pokoi? Chętnych na ten sposób mieszkania jest naprawdę sporo. Do grup osób, które najchętniej korzystają z tego sposobu należą:

  • Studenci;
  • Osoby pracujące;
  • Osoby przyjeżdżające na pracę okresową;
  • Osoby przyjeżdżające zza granicy.

Wynajmowanie mieszkania na pokoje okazuje się być świetnym sposobem na korzystne finansowo gospodarowanie lokalem oraz zapewnieniem dachu nad głową osobom, których nie stać na najem całego mieszkania.

Jaka umowa najmu podczas wynajmowania mieszkania na pokoje?

Jeżeli zamierzasz wynajmować pokój znajdujący się w mieszkaniu wielopokojowym, czeka Cię konieczność zawarcia umowy z każdym najemcą oddzielnie. Warunki najmu mieszkania mogą się od siebie różnić. W większości przypadków, głównymi różnicami na umowach dla poszczególnych pokoi są:

  • Wysokość czynszu;
  • Termin płatności;
  • Okres wypowiedzenia;
  • Data zawarcia umowy najmu.

Tak jak każda umowa, również umowa najmu na pokój powinna zostać zawarta na piśmie. Główną zaletą wynajmu mieszkania na pokoje jest większy zysk na każdym pokoju oraz możliwość szybkiego znalezienia przyszłych lokatorów. Należy jednak pamiętać, iż wynajem mieszkania na pokoje wiąże się z ryzykiem wynajęcia mieszkania lokatorom, którzy koniec końców okazują się być kłopotliwi.

Rozliczanie opłat w mieszkaniu z wieloma lokatorami

Zagadnienie rozliczania opłat w przypadku wynajmu mieszkania na pokoje od zawsze budzi liczne pytania i niepewności. Mimo to, jedyny czynnik decydujący o wielkości opłat w poszczególnym pokoju to umowa najmu. Czynsz za poszczególne pokoje może się różnić w zależności od wyposażenia oraz wielkości.

Warto również pamiętać, iż rachunek za media przychodzi jako jedna opłata. Nie ma w takim wypadku możliwości rozliczenia lokatorów zgodnie z faktycznym zużyciem energii lub wody. Przyjęcie jednakowego sposobu rozliczania mediów oraz stosowanie go w odniesieniu do każdego najemcy będzie w tym miejscu najlepszym możliwym sposobem na uniknięcie kłopotów w przyszłości.

Jak rozwiązywać konflikty lokatorów?

Wspólne mieszkanie pod jednym dachem to zbiór czynników, które aż proszą się o różnego rodzaju konflikty i problemy. Zarówno odmienny styl życia, jak i różne charaktery bardzo często prowadzą do mniejszych i większych nieporozumień. W teorii, to najemcy powinny rozwiązywać konflikty między sobą. Właściciel mieszkania nie ma mocy prawnej, aby opowiadać się za stronami potencjalnego konfliktu. Warto również pamiętać, iż właściciel nie ma możliwości podejmowania działań poza doprowadzeniem do rozwiązania umowy z osobą konfliktową. Przygotowanie regulaminu obowiązującego na terenie lokalu może jednak ograniczyć przyszłe konflikty na gruncie higieny mieszkania lub płatności.


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


  • Telefon (w dziale "kontakt")
  • E-mail (w dziale "kontakt")
  • NIP 6462860237
  • REGON 241635789
  • Adres Stanisławowska 47
  • Kod i miasto: 54-611, Wrocław