Obostrzenia pandemiczne z pewnością nie oszczędziły branży hotelarskiej. Utrudnienia w funkcjonowaniu placówek hotelowych stały się jednak dodatkowym paliwem dla prężnie rozwijającej się alternatywy – mieszkań na najem krótkoterminowy. Najem krótkoterminowy powoli staje się idealna ofertą dla turystów, osób pracujących w różnych miastach czy przyjezdnych. Jak idealnie przygotować mieszkanie pod najem krótkoterminowy?
Spis treści
Szukanie pokoju w popularnych hotelach stało się ostatnio nieco trudne. Nic więc dziwnego w tym, że coraz to więcej turystów i przyjezdnych decyduje się na wynajęcie w danym mieście mieszkania od osoby prywatnej lub firmy. Mieszkania na najem krótkoterminowy oferują większą różnorodność w porównaniu do pokojów hotelowych. Ponadto, brak innych gości, dostęp do kuchni, brak konieczności stawiania się przy recepcji o określonej godzinie to dodatkowe atuty przemawiające za tą formą pomieszkiwania.
Z najmu krótkookresowego najchętniej korzystają ostatnio osoby, które często zmieniają miejsca pracy oraz… studenci. Najem krótkoterminowy to idealne rozwiązanie dla młodych osób, które nie są pewne swojej przyszłości w danym mieście. Taka forma najmu to również dobre zabezpieczenie przed potencjalnymi stratami oraz kłopotliwymi lokatorami.
Zarobek związany z najmem mieszkania na krótsze okresy związany jest w głównej mierze z lokalizacja mieszkania. Ceny pokojów hotelowych w większych miastach nierzadko oscylują w okolicach 60-100 zł. Oznacza to, że potencjalne miesięczne zarobki z tytułu wynajmu nawet małego mieszkania dla jednej osoby mogą osiągać nawet 3 tysiące złotych.
Wynajem mieszkania na kilka dni to również niezwykle opłacalna forma zarobku. Wynajęcie mieszkania rodzinie, która przyjechała na tygodniowe wakacje, nawet po cenie poniżej średniej ceny w mieście, może zapewnić zarobki wielkości 1200-1600 zł. Warto jednak pamiętać, że najem krótkoterminowy opłaca się głównie w większych miastach Polski, takich jak:
Mimo, że zapotrzebowanie na mieszkania dla przemieszczających się pracowników rośnie, to największą grupą osób zainteresowanych taką formą najmy są wciąż turyści i podróżujący.
Zanim zdecydujemy się na przejście na model krótkoterminowy, warto dowiedzieć się, czym powinno charakteryzować się mieszkanie przeznaczone na taką formę najmu. Dla osób zainteresowanych najmem na kilka dni najważniejszym czynnikiem jest oczywiście lokalizacja. Mieszkania położne blisko centrum miasta, stacji metra lub miejskich atrakcji naturalnie będą bardziej pożądane.
Jeśli chodzi o standard mieszkania, wszystko zależy od potencjalnych lokatorów. Jedni wybiorą luksusowy apartament w centrum Warszawy, inni kawalerkę w spokojnej dzielnicy. Warto zadbać o to, aby w mieszkaniu znajdowały się wszelki potrzebny sprzęt:
Najem na krótki termin wiąże się również z kilkoma obowiązkami i ryzykiem, którego unikamy podczas najmu na długi termin. Chodzi oczywiście o ciągle zmieniających się lokatorów. Właściciel mieszkania przeznaczonego na krótki najem powinien przygotować specjalny regulamin korzystania z lokalu, a wszelkie życzenia właściciela powinny znaleźć się na sporządzonej wcześniej umowie. Jeśli nie chcemy, aby goście palili lub wprowadzali się ze zwierzętami – warto przedstawić swoje warunki na samym wstępie. W sporządzeniu odpowiedniego regulaminu oraz umowy najmu pomoże oczywiście zarządca najmem, który oprócz tego dołoży wszelkich starań, aby żaden lokator nie sprawiał problemów. Weryfikacja chętnych na najem jest w tej sytuacji najważniejsza.