Co obejmuje ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

30 czerwca 2022

Wraz z rosnącymi stopami procentowymi coraz mniej osób decyduje się na zakup mieszkania finansowanego kredytem, co wpływa korzystnie na rynek najmu. Zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia stale rośnie. Właściciele powinni zadbać jednak o bezpieczeństwo swojego mienia, wykupując ubezpieczenie na wynajmowane mieszkanie. Co obejmuje ubezpieczenie na wynajmowane mieszkanie? Kiedy i gdzie zgłosić szkodę? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej na ten temat.

Co obejmuje ubezpieczenie na wynajmowane mieszkanie?

Wszystko zależy od ubezpieczenia, które wybierzemy. W podstawowym wariancie znajduje się ubezpieczenie od podstawowych zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, uderzenie pioruna, silny wiatr, przepięcia czy wybuch. Ubezpieczenie podstawowe obejmuje przede wszystkim mury i elementy stałe mieszkania. W opcjach dodatkowych ubezpieczeń znajdziemy również ubezpieczenie mienia ruchomego, o ile właściciel wynajmuje mieszkanie z wyposażeniem, ponieważ nie może ubezpieczyć rzeczy osobistych najemcy.

W rozszerzonych opcjach ubezpieczeń znajdziemy także zabezpieczenie przed aktami wandalizmu ze strony osób trzecich (nie lokatorów), powodzią, jak i stłuczeniem przedmiotów szklanych (np. płyty indukcyjnej, frontu piekarnika, kuchenki czy szyby prysznicowej). Rozszerzona polisa może także obejmować OC w życiu prywatnym, pomoc prawną czy Home Assistance. OC w życiu prywatnym zabezpiecza wynajmującego przed nieumyślnym spowodowaniem szkód ze strony najemcy w odniesieniu do osób trzecich, np. zalania mieszkania sąsiadów. Z kolei pomoc prawna umożliwia skorzystanie ze wsparcia prawników przy sporządzaniu umowy najmu, protokołu zdawczo-odbiorczego lub w innych kwestiach. Home Assistance to pakiet darmowych napraw elektrycznych, hydraulicznych, stolarskich, szklarskich oraz sprzętu RTV i AGD. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek szkód można wezwać fachowca za darmo.

Ile kosztuje ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Koszt polisy jest uzależniony od sumy ubezpieczenia, jak również zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Należy jednak pamiętać, że suma gwarancyjna nie powinna być wyższa niż wartość ubezpieczanej nieruchomości, ponieważ ubezpieczyciel oceni jedynie realne koszty podczas szacowania szkód. W zależności od wybranej polisy cena składki rocznej może wynosić obecnie od około 150 do nawet 400 złotych.

Kiedy i gdzie zgłosić szkodę w wynajmowanym mieszkaniu?

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego termin na zgłoszenie szkody wynosi od 3 do 7 dni od momentu jej powstania lub wykrycia. Zgłoszenia można dokonać w placówce towarzystwa, drogą telefoniczną, mailową, SMS-em lub wypełniając formularz na stronie ubezpieczyciela. Nie każda szkoda wymaga zgłoszenia ubezpieczycielowi. Jeśli koszt naprawy jest znikomy, lepiej pokryć ją z własnej kieszeni, co w kolejnych latach może zapewnić niższą składkę roczną polisy.

Kiedy należy się odszkodowanie w wynajmowanym mieszkaniu?

Oczywiście, aby otrzymać odszkodowanie, powstała szkoda musi być uwzględniona w zakresie ochrony. Ważne jest także terminowe opłacanie składki. Ponadto nie może zostać przekroczony zarówno dolny, jak i górny limit ubezpieczenia i należy mieć na uwadze, że niektóre zdarzenia podlegają okresowi karencji. Jeśli jednak szkoda podlega pod polisę, bezsporną część odszkodowania otrzymamy maksymalnie po 30 dniach od zgłoszenia, a sporną po dodatkowych 14 dniach. W sytuacji, gdy przyznana wysokość odszkodowania jest według nas za mała, możemy złożyć pismo odwoławcze od decyzji. W przypadku nieuwzględnienia reklamacji istnieje możliwość skierowania sprawy do sądu.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Niestety ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich zdarzeń i sytuacji. U towarzystw ubezpieczeniowych wyłączenia odpowiedzialności dotyczą między innymi szkód górniczych, ataków hackerskich, wojny, ataków terrorystycznych, braku przeglądów technicznych, posiadania lub użytkowania materiałów wybuchowych czy środków pirotechnicznych w mieszkaniu. Odszkodowania nie otrzymamy również w przypadku konieczności przeprowadzenia większych prac remontowych -w tej sytuacji konieczne jest posiadanie polisy dla domów w budowie.

Na jak długo można ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Wykupienie polisy jest możliwe na dowolny czas, zwykle obejmuje okres od roku do 2-3 lat. Ubezpieczyć można także mieszkanie przeznaczone na wynajem krótkoterminowy. Ponadto na ubezpieczenie nie ma wpływu zmiana lokatorów i wygasa ono dopiero wraz z terminem zapisanym w umowie.

Ubezpieczenie dla najemcy

Lokator również może wykupić ubezpieczenie, co jest dobrym posunięciem, ponieważ polisa chroni jego mienie ruchome, przechowywane w wynajmowanym mieszkaniu, np. przed zdarzeniami losowymi lub kradzieżą. Najemca może zabezpieczyć także wszelkie nakłady pieniężne poniesione na rzecz remontu wynajmowanego mieszkania. Dodatkową opcją w ubezpieczeniu dla najemcy jest OC w życiu prywatnym, które chroni lokatora finansowo przed szkodami, jakie może wyrządzić osobom trzecim, czyli sąsiadom lub właścicielowi mieszkania.

Ubezpieczenie na wynajmowane mieszkanie stanowi ochronę dla właściciela, dlatego warto rozważyć zakup polisy z opcją rozszerzoną. Warto pamiętać, że ubezpieczenie dla najemcy nie jest obowiązkowe, ale może okazać się przydatne w wielu sytuacjach. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet najlepsze ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich zdarzeń, dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami proponowanymi przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Szukasz wsparcia w zakresie najmu? Skorzystaj z oferty od BingoWynajem! Zapewniamy kompleksową pomoc w zarządzaniu najmem. Skontaktuj się z nami już teraz i ustal szczegóły współpracy!

Przeczytaj również:

Kto płaci za śmieci – właściciel czy najemca?

Wynajem mieszkania bez umowy – czym grozi?

Jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania?


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


  • Telefon (w dziale "kontakt")
  • E-mail (w dziale "kontakt")
  • NIP 6462860237
  • REGON 241635789
  • Adres Stanisławowska 47
  • Kod i miasto: 54-611, Wrocław