Najem długoterminowy – dowiedz się więcej!

3 czerwca 2022

Decydując się na wynajem mieszkania, można skorzystać z najmu długoterminowego. Czym jest najem długoterminowy? Jakie korzyści przynosi to rozwiązanie? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej na ten temat.

Najem długoterminowy – co to jest?

Jest to umowa najmu na dłuższy okres, z obwiązującym okresem wypowiedzenia. Ile trwa najem długoterminowy mieszkania? Zazwyczaj minimum 12 miesięcy, jednak okres może być znacznie dłuższy. Istnieje również możliwość przedłużenia umowy, jeśli obie strony będą dalej zainteresowane współpracą. Można również renegocjować warunki, w przypadku, gdy w ciągu roku zmieniła się sytuacja dotycząca wysokości czynszu lub opłat eksploatacyjnych. Treść umowy najmu długoterminowego wygląda podobnie jak w przypadku najmu krótkoterminowego. Zawiera dane najemcy i właściciela, termin trwania, termin i metodę płatności, wysokość opłat stałych i kosztów eksploatacyjnych oraz informację dotyczącą kaucji.

Najem długoterminowy – zalety

Najem długoterminowy zabezpiecza właściwie interesy obu stron. Wynajmujący nie musi poszukiwać kolejnego najemcy i jest to dla niego stałe źródło dochodu. Nie trzeba martwić się odświeżaniem mieszkania co kilka miesięcy. Właściciel nie jest też narażony na straty wynikające z braku zainteresowania lokalem, a tym samym na kilka miesięcy bez wpływów. Zmniejsza się również ryzyko podpisania umowy z nieuczciwym najemcą. Ponadto jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli oferujemy lokal nieumeblowany, ponieważ osoby wybierające najem krótkoterminowy zwykle oczekują w pełni wyposażonego mieszkania.

Najemca z kolei ma zapewnione lokum na dłuższy czas i wywiązując się ze zobowiązań wynikających z umowy, nie musi martwić się utratą dachu nad głową. Najem długoterminowy to szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób poszukujących większej stabilizacji, których nie stać na zakup własnych czterech kątów lub nieposiadających zdolności kredytowej. Dodatkowo wynajmujący nie ma możliwości bezpodstawnego zwiększenia wysokości czynszu. Najemca może nie zgodzić się na podwyżkę, co w konsekwencji prowadzi do rozwiązania umowy.

Kiedy opłaca się najem długoterminowy?

Najem długoterminowy to dobre rozwiązanie dla obu stron. Wynajmujący nie musi martwić się poszukiwaniem kolejnych najemców, którzy nierzadko okazują się nierzetelnymi osobami. Ponadto nie musi każdorazowo odświeżać mieszkania po każdym lokatorze, jak ma to miejsce w przypadku najmu krótkoterminowego. Mniejsze nakłady pracy i stałe wpływy dają większe poczucie stabilizacji. Jest ona również ważnym aspektem dla najemcy. Przeważnie na takie rozwiązanie decydują się osoby, które szukają dachu nad głową na dłużej. Nie muszą martwić się szukaniem mieszkania co kilka miesięcy, często mają możliwość wyposażenia mieszkania według własnego gustu, dzięki czemu zyskują namiastkę mieszkania własnościowego. Dłuższa umowa umożliwia korzystanie z mieszkania za stałą cenę, a wypowiedzenie obecnej wysokości czynszu musi odbyć się minimum z miesięcznym wyprzedzeniem. Dodatkowo najemca ma prawo nie zaakceptować nowych warunków. Dlatego najem długoterminowy niesie wiele korzyści dla obu stron najmu.

Zajmujesz się wynajmem mieszkań? Chcesz, aby zewnętrzna firma odciążyła Cię w codziennych działaniach? Wybierz zarządzanie najmem od BingoWynajem. Oferujemy kompleksowe zarządzanie najmem w atrakcyjnych cenach i nie pobieramy opłat wstępnych! Skontaktuj się z nami już teraz i dowiedz się więcej. Zachęcamy również do zapoznania się z naszą prezentacją.

Przeczytaj również:

Najem okazjonalny – jakie warunki należy spełnić?

Jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania?

Kaucja w umowie najmu – to warto wiedzieć!


Kontakt z nami

W sprawie przejęcia lokalu jesteśmy dostępni codziennie od 9, do 16. Możliwa jest zdalna rozmowa Skype.

Dane informacyjne


  • Telefon (w dziale "kontakt")
  • E-mail (w dziale "kontakt")
  • NIP 6462860237
  • REGON 241635789
  • Adres Stanisławowska 47
  • Kod i miasto: 54-611, Wrocław